Šwiateková triumf sama nečekala. Ani jsem o něm nesnila, snad mě teď nechají dělat mou práci

Šwiateková si teprve před pár týdny v Bad Homburgu zahrála své vůbec první profesionální finále na trávě. Ačkoli už v roce 2018 ovládla wimbledonskou juniorku, mezi dospělými bylo jejím maximem na posvátném londýnském pažitu čtvrtfinále.
To se změnilo až letos a polské hvězdě evidentně pomohl přesně ten fakt, že se moc neočekávalo. "Konečně mi nikdo neříkal, abych vyhrávala každý turnaj. Tady jsem se mohla soustředit na to, abych se na trávě zlepšila. Očekávání byla menší," prozradila na tiskové konferenci.
"Upřímně jsem o triumfu ve Wimbledonu ani nesnila. Přišlo mi, že je to moc daleko. Opravdu jsem tenhle titul neočekávala," uvedla už při slavnostním ceremoniálu.
Nyní už šestinásobná grandslamová šampionka jako osmá hráčka v open éře dokázala triumfovat na majorech na všech třech površích, což zvládla jako nejmladší od legendární Sereny Williamsové (2002). Hned čtyřikrát ovládla French Open a doma má jednu trofej i z US Open. Ke zkompletování sbírky jí tak chybí pouze Australian Open.
V letošním ročníku Wimbledonu jasně ukázala, jak moc může být úspěšná i na travnatých dvorcích. A je jedno, jestli jí tentokrát pomohly podmínky a vysoké teploty trávu v All England Clubu zpomalovaly. Turnaj zakončila třemi kanáry v řadě a ziskem 20 her po sobě. V semifinále deklasovala 6:2, 6:0 Belindu Bencicovou a ve finále nepovolila game Anisimovové.
Šwiateková tak nejlepším možným způsobem zareagovala na kritiku médií. "V posledních měsících nebylo příjemné si pročítat zprávy o mně, zejména v polských médiích. Doufám, že mě teď nechají dělat mou práci. Mám kolem sebe nejlepší možný tým a už jsem toho dokázala hodně."
A kam Šwiateková řadí poslední triumf a první od hattricku na loňském French Open? "Pane bože, tohle je vždy nejtěžší otázka. Asi tím, že je to na trávě, tak je výjimečnější a méně očekávaný. Přijde mi, že emoce jsou větší. Protože vím, že na French Open můžu každý rok zahrát dobře. Tady jsem si tím nebyla jistá. Každý grandslamový titul jsem si musela odpracovat. Nemá smysl si mezi nimi vybírat. Ale z tohoto a ještě toho na US Open mám asi lepší pocit, protože je nikdo nečekal."
Komentáře
Pamatuji si, že když byl Lendl v tomto směru rekordmanem, tak cca na počátku roku 1990 vydělal tenisem na prize money zhruba 15 milionů USD. Takový Jack Draper už nominálně za svou kariéru vyhrál $8 057 973, a to se s Lendlovými úspěchy vůbec nemůže měřit, i když budeme brát Lendlovu kariéru jen do jeho 23/24 let, aby to bylo vůči Jackovi spravedlivé.
Tři tisíce za první kolo je dostatečnej polštář na několik sezón.
Málokterá z tenistek je toho schopná, což je jeden z důvodů, proč podobné úspěchy nemají...
Iga Swiatek by měla být vzorem pro každou tenistku první stovky.
Nemyslím, jde to i Carlitovou cestou, gentlemansky a s úsměvem.
Ale ona je asi fakt typ člověka, který je pro vítězství ochoten udělat všechno, třeba i podepsat smlouvu s ďáblem. Moc si ji nedovedu představit, že by sama ze vůle opravila zahlášený aut soupeřky na dobrý míč, jak učinil Jannik s Carlosem několikrát ve finále RG, a to i v docela důležitých momentech.
A taky mi na ní vadí, jak je obvykle ve viditelném mohutném stresu, jakmile se jí nějakou soupeřku nedaří převálcovat, nýbrž se daný set nebo i zápas stane těsným.
Plus na tom, že posbírala nejvíc GS titulů od roku 2020, letošní Wimbledon nic nezměnil. I kdyby po RG 2023 už žádný GS titul nezískala, tak by v tomto směru se 4 tituly vedla. Ve stejném období má Sabalenka má 3, Barty, Osaka, Krejčíková a Gauff mají 2. A pak jsou tam jednotitulove Kenin, Raducanu, Rybakina, Vondroušová a Keys.
Spíš bych to bral od začátku roku 2022: 5 GS titulů a celkem 20 titulů WTA.
Pro srovnání, Sabalenka od roku 2022: 3 GS tituly a 10 titulů WTA, ačkoliv zase kdybychom to brali od začátku roku 2023, tak je to vyrovnanější: obě shodně 3 GS a Iga 12 WTA titulů vs. Sába 10 WTA titulů.
Jasně, že je Iga velmi dobrá, silná hráčka (zpravidla), ale měla i docela velké štěstí na načasování své kariéry:
1. Serena, Halep, Kerber, Kvitová atd. již silně za zenitem.
2. Hned tři hráčky, které mohly být jejími velkými konkurentkami, jí jako konkurentky odpadly (některé na všech površích, jiné minimálně na hardu): Barty po vítězství na AO 2022 skončila kariéru, Osaka po výhře na UO 2020 a AO 2021 šla hrozně dolů a Andreescu po slibně odstartované kariéře v roce 2019 (výhra na UO) je furt zraněná atd.
Když si člověk, jak skvělými tenistkami mohly být třeba Kvitová, Plíšková nebo Nosková, kdyby byly aspoň jakž takž srovnatelně pohybově nadané jako Iga a Coco...
Ty tři nejsou dobrý příklad. U nich se těžko hledá work ethics. Kvitová sama říkala, že nerada trénuje, a Vaněk to nedávno opakoval.
Zlatý trojúhelník je tvrdá práce, hlava a až na třetím místě talent.
Například Fritz určitě dře víc než dost, ale i kdyby se rozkrájel, nikdy se pohybem Alcarazovi atd. ani vzdáleně nepřiblíží.
Kdyby Lendl byl tenisové nemehlo, tak se prakticky okamžitě po přechodu z juniorů neprosadí do tenisové špičky (již ve 20 letech v top 10), a to navíc ještě v době, kdy nepůsobil moc atletickým dojmem (pro jeho vyzáblost se mu říkalo "nitěnka") a asi ještě ani nijak zvlášť nedbal na životosprávu a výživu (to přišlo později).
Vzorem pro všechny může být Iga v zaujetí tenisem, pracovitosti a v touze vyhrát každou výměnu, i když třeba vede 6-0, 5-0. Dává tenisu všechno, co se dá. V Česku nevidím jedinou tenistku, která by se jí v tomto blížila... Proto budou na konci července v top 50 pouhé dvě Češky, z toho jedna skoro nehrající, což je hrozné
dovolil jsem si přivézt několik beden chlastu, ať máte zítra z čeho blít
Těším se na vítěze
https://www.youtube.com/watch?v=0SYkWPoM0JY&t=18s
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele