Preview: Finále Davis Cupu, den první
České tenisty čeká v Bělehradu už třetí finále Davis Cupu za posledních pět let. Zatímco do Španělska jeli v roce 2009 jako nováčci a byli nezkušení, tentokrát jsou před zápasem v Bělehradu se Srby v jiné pozici. Jako obhájci loňské trofeje už mají zkušenosti z velkých zápasů, které chtějí využít.
Dobrá nálada a pohoda v českém týmu se dá vypozorovat na první pohled při trénincích. Na tvářích hráčů jsou většinou úsměvy, tvrdé výměny občas proloží při pauzách vtípkem. Nechybí obvyklá "čára" s tenisáky o drobné částky.
"Všechno dobrý. Nálada jako vždy pod psa," dělal si Radek Štěpánek legraci a rychle pro jistotu dodal: "Všechno v pohodě, klape to, jak má."
Nic na situaci nemění nepříjemnost, že týmu chybí kapitán Jaroslav Navrátil, který byl kvůli plicní embolii do středy v nemocnici a do Bělehradu nepřijede. "Už toho máme hodně za sebou. Máme svoji vnitřní kulturu, která je vždy stejná, a může to být pro nás extra motivace, že mu rekonvalescenci zpříjemníme," řekl Štěpánek.
Po pátku se očekává stav 1:1. Překvapí jeden z outsiderů?
Tenisté spolu jezdí na Davis Cup v podobném složení prakticky sedm let. Ústředními postavami jsou především Tomáš Berdych a Štěpánek. Tato dvojice stojí za úspěchy výběru, který poprvé postoupil do finále v roce 2009.
V Barceloně tehdy Češi nestačili na Španělsko a odjeli s porážkou 0:5. "To bylo naše první finále a mělo to takový ten efekt: Páni, finále! Byla to obrovská zkušenost," vzpomínal sedmý hráč světa Berdych. "Tam z toho byli všichni malino vyjukaní. Hrálo se poprvé vedle mísy," přidal Jan Hájek, který byl i v Barceloně v sestavě.
Loni se tenisté probojovali do finále znovu a před pražským duelem o "salátovou mísu" byla cítit velká nervozita. "Čekalo se, že vyhrajeme, ale bylo to těžké a kluci byli pod velkým tlakem," řekl v Bělehradu zastupující kapitán Vladimír Šafařík, který jinak působí v roli hlavního organizátora přípravy zápasů Davis Cupu a Fed Cupu.
"V Praze bylo cítit napětí. Byli v pozici, že jedno finále prohráli a trofej strašně moc chtěli," řekl mluvčí tenistů Karel Tejkal. Navíc doma, ať chtěli nebo nechtěli, tenisté řešili také věci okolo a samotná příprava byla častěji narušována. Přesto zápas zvládli a poprvé od triumfu Ivana Lendla a spol. v roce 1980 zvítězili.
Nyní je tedy čeká třetí finálová řežba o vavřín v Davis Cupu v krátké době, v níž by podle papírových předpokladů měl být po prvním dni stav 1:1 na zápasy. Radek Štěpánek se totiž v úvodním zápase utká s Novakem Djokovičem, který už sice oficiálně není nejlepším tenistou světa, ale který také od prohraného finále na US Open zvítězil ve 22 zápasech v řadě, a to byla rovná polovina jeho soupeřů z Top 10.
Štěpánek má s Djokovičem negativní bilanci 1:8, naposledy mu podlehl letos na Australian Open.
Pokud ale čeští tenisté budou po prvním zápase opravdu prohrávat 0:1, není důvod panikařit. Ve druhém utkání se totiž Tomáš Berdych utká se 117. hráčem světa Dušanem Lajovičem, a tady jsou karty rozdány přesně obráceně.
Zatímco Berdych za poslední dva roky prohrál v Davis Cupu jediný z deseti zápasů (s Davidem Ferrerem), jeho soupeř má takřka nulové daviscupové zkušenosti - v týmové soutěži nastoupil jen jednou za rozhodnutého stavu.
Lajovič, který letos na okruhu ATP odehrál čtyři zápasy a všechny prohrál, by s největší pravděpodobností nenastoupil, nebýt komplikací v srbském táboře - Janko Tipsarevičovi nedovolí bojovat o 'salátovou mísu' zraněná noha a Viktor Troicki má roční distanc za porušení dopingových pravidel.
Jestli dnes vše opravdu dopadne podle papírových předpokladů, můžete sledovat od 16:00 na stanici ČT Sport.
1975 - Švédsko - Československo 3:2 Cestou do finále čs. tým v čele s dvojicí Jan Kodeš, Jiří Hřebec postupně vyřadil Maďarsko, Francii a Austrálii, v rozhodujícím duelu o "salátovou mísu" ale nestačil na Švédy vedené fenomenálním Björnem Borgem. Ten ve Stockholmu vyhrál obě své dvouhry a podílel se i na zisku třetího bodu ve čtyřhře. |
1980 - Československo - Itálie 4:1 Hlavním strůjcem premiérového čs. triumfu byl Ivan Lendl, který si v zápasech s Francií, Rumunskem, Argentinou i ve finále s Itálií udržel neporazitelnost. Spolu s ním byli ve vítězném týmu ještě Tomáš Šmíd, Pavel Složil a Jan Kodeš. Ti mohli ve finále v pražské Sportovní hale slavit již po čtyřhře, v níž Lendl se Šmídem v pětisetové bitvě s italským párem urvali třetí bod. |
2009 - Španělsko - Česká republika 5:0 První samostatnou finálovou účast zajistily celku opírajícímu se o dvojici Tomáš Berdych, Radek Štěpánek výhry nad Francií, Argentinou a Chorvatskem. V závěrečném duelu na barcelonské antuce však svěřenci nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila nezískali v souboji s obhájcem titulu Španělskem, které vedl hvězdný Rafael Nadal, ani bod. Za rozhodnutého stavu si tak zahráli i Jan Hájek a Lukáš Dlouhý. |
2012 - Česká republika - Španělsko 3:2 O postup do finále se po třech letech znovu postarala osvědčená dvojice Berdych, Štěpánek, která si postupně poradila s Itálií, Srbskem i Argentinou. V utkání o salátovou mísu Češi vrátili Španělům finálovou porážku, o vítězi ale rozhodla až výhra Štěpánka nad Almagrem v závěrečné dvouhře. Obhájcům titulu tak nebylo nic platné, že jejich hráč číslo jedna David Ferrer neztratil v pražské O2 Areně ani set. |
Komentáře
Tenisový stadion na OH v Riu. Neskutečná katastrofa, jak atletika ty vole, však diváci uvidí úplné ho.no.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele