Nové informace v dopingové kauze: Vondroušová moc dobře věděla, co se stane

DNES, 16:23
Téma 41
Markéta Vondroušová podle informací britského deníku The Guardian moc dobře věděla, co se stane. Wimbledonská šampionka loni v prosinci odmítla dopingový test, byla informována o možných důsledcích a nakonec vyfasovala čtyřletý zákaz.
Profily hráčů
Markéta Vondroušová dostala čtyřletý trest (© CLIVE BRUNSKILL / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)

Odmítla test a šla venčit psa

Podle nezávislého tribunálu Vondroušová neuvedla žádné přesvědčivé odůvodnění pro odmítnutí dopingového testu. Česká tenistka dostala čtyřletý trest, který může klidně znamenat i konec kariéry.

Mezinárodní jednotka pro bezúhonnost tenisu (ITIA) tvrdí, že komisařka se dostavila na adresu Vondroušové okolo 20. hodiny. Češka ji do bytu nepustila a pak údajně vyšla ven na procházku se svým psem. A jasně uvedla, že kontrolu odmítá.

Wimbledonské šampionce zřejmě vadilo, že komisařka přišla mimo hodinové okno, které musí tenisté na každý den stanovit. Navíc komisařce podepsala formulář o odmítnutí dopingové zkoušky.

 

Moc dobře věděla, co se stane

ITIA dále tvrdí, že Vondroušová byla okamžitě informována, co se stane. České tenistce byly vysvětleny potenciální důsledky takového rozhodnutí. Otázkou je, zda rodačka ze Sokolova tušila, že odmítnutí testu znamená totéž co pozitivní nález.

"Chceme, aby se naši komisaři při rozhovorech s tenisty vyjadřovali naprosto jasně. Samozřejmě neříkají výši trestu. Ale žádáme je, aby se jasně vyjádřili, že odmítnutí testu může mít velmi vážné důsledky. Tyto informace Vondroušová dostala," uvedla Nicole Sapsteadová, ředitelka ITIA pro antidoping.

A proč tak vysoký trest pro jednu z nejúspěšnějších českých hráček? "Nemůžeme mít systém, ve kterém je na tom lépe tenista, který odmítne test, než ten, kdo má pozitivní test. Proto je trest takto vysoký a odmítnutí je bráno jako pozitivní test," řekla výkonná ředitelka ITIA Karen Moorhouseová.

 

Kontrola může přijít kdykoli

Vondroušová si už tehdy stěžovala, že komisařka přišla mimo stanovené hodinové okno. Na sociální sítě umístila fotografii i příspěvek. U soudu však otočila a pro své rozhodnutí uvedla úplně jiný důvod. A sice akutní stresovou reakci a generalizovanou úzkostnou poruchu. K tomu přidala napadení krajanky Petry Kvitové.

ITIA ovšem upozorňuje, že kontrola může přijít kdykoli. Tedy i mimo stanovené hodinové okno. Světový antidopingový kodex totiž povoluje neohlášené kontroly mimo tento časový rámec, aby se zachoval efekt překvapení.

Čtyřletý zákaz znamená, že Vondroušová se může na kurty vrátit nejdříve 21. června 2030. Česká tenistka se však může odvolat k Mezinárodnímu arbitrážnímu soudu a žádat o snížení délky trestu.

Další články k případu Vondroušové

Ondřej Jirásek, TenisPortal.cz

Komentáře

41
Přidat komentář
paddy
to nové info je i ve videu od ITIA, které ve 4. minutách shrnuje celý případ
určitě užitečné i pro ty, kdo případ jen zevrubně sledovali
(celé znění rozhodnutí se objeví až časem)
smile
https://www.youtube.com/watch?v=iWlrSX8G_d4

mají tam i tu fotku, což bych nečekal, ale je vidět, že byli dobře připraveni
myslím, že rozhodnutí by bylo stejné i bez té fotky, ale fotka musela smést pod stůl celou obhajobu
Reagovat
vojta912
Když Makyna nemá mozkovou kapacitu, měl ji mít aspoň někdo v jejím týmu a říct. Makyno vypni Instáč, máme top sportovního právníka od Sinnera a Igy, dovolit si ho můžeme, jen prosim buď zticha a řiď se tim co ti řekne.

Ale to ne a ted se každý strašně diví
Typické čecháčství. Udělat pruser, chovat se jak jelito a pak se cítit být vlastně obětí a hrát na city a argumentovat Kvítím.

Delala machry a komisařku nechala na chodbě
Reagovat
Serpens
Hodně se mluví o tenisovém trestu smrti, ale trochu to spíš vypadá jako tenisové hara-kiri spáchané samotnou Markétou. Přesto jsem přesvědčen, že trest měl být nižší.
Reagovat
tenisman1233
Reagovat
Georgino
Jaké máš pro to zdůvodnění? Vždyť je to jasné jak facka. Odmítnutí = prokázaný doping. Co je na tom špatně? Markéta není na okruhu nová, musela to vědět.
Reagovat
Serpens
Markéts byla čistá celou kariéru a v době kontroly měla po sezóně
Reagovat
misa
Taky věřím, že Markéta nikdy nic nevzala. Takže si zničila zbytek kariéry kvůli ničemu ... že se jí zrovna asi nechtělo večer podstupovat test a mylně si myslela, že má právo odmítnout. Hodně smutný a pro ostatní tenistky výstražný případ...
Reagovat
Serpens
Nikdy by nemělo nikde nic existovat jako "odstrašující příklad". Poukazuje to právě na ten dvojí metr.
Reagovat
misa
Výstražný/odstrašující jsem myslel, že by tenistky samy měly dobře znát pravidla a vědět, co si můžou dovolit, aby neskončily podobně jako Markéta.
Reagovat
horska.kraslice
Domnívám se, že v sobě už delší dobu střádala stres (rozpad manželství, rozchod s dlouholetým trenérem (Hernych), opakovaná zranění a ne vždy ideální návrat do herní formy a další věci, o kterých my nic nevíme...), takže to zjevení se komisařky po nahlášeném okně bylo paradoxně a nečekaně tou klasickou poslední kapičkou, kterou přetekl pohár a spustil u Markéty sérii iracionálního chování. A to navzdory tomu, že je zkušená profesionálka. Bohužel to pro ni bude mít velmi neblahý dopad... Já jí přeji , aby došlo k redukci těch čtyř let, aby se ještě mohla vrátit. A každopádně hodně štěstí v osobním životě.
Reagovat
tenisman1233
Toto je asi nejpravděpodobnější varianta toho všeho psychického stavu.
Reagovat
r176
Plně si trest zaslouží
Reagovat
SpacialRecognition
Oni musi, z principu, jednat s neodevzdanym vzorkem jako se vzorkem pozitivnim, se zamerem tenistky dopovat. Proto auto 4 roky. (Tzn "malicious intent") U pozitivniho testu, ktery odevzda, muze tenistka argumentovat, ze to do sebe vzala nevedomky, proto obvykle nizsi tresty, chapes? Navic se bere v potaz mira latky v krvy atd... to si u neodevzdaneho vzorku nemuzou dovolit tipovat. Proto se neodevzdani posuzuje jako nejhorší možný jednání - záměrný doping.
Reagovat
falcon_heavy
Přesně tak.
Reagovat
vojta912
Přesně tak, Makyna prostě má menší mozkovou kapacitu, každý nemůže mít červenej z Matfyzu, ale udělat takovýhle blunder po letech na okruhu a aspoň povědomí o tom jak to chodí.
Reagovat
Nola
niektori sa tu tvaria, ze v zivote nikdy nepodvadzali, neklamali, nespanikarili, poucuju, vysvetluju pravidla a pritom sme si vsetci vedomi, ze Marketa prvotne urobila chybu, ale to neznamena, ze ma sluzit ako exemplarny vzor nejakych tenisovym elitam, 2 roky by boli prijatelne, s tym, ze po odvolani a preukazani neviny /poskytne vzorku vlasov k testom/ bude trest znizeny, tak ako sa to zadarilo dvom NO1
Reagovat
SpacialRecognition
Pravidla byla nastavena dlouho predtim, nez Vondrousova svou profesionalni karieru zacala. Rok co rok jsou profesionalni teniste na tohle upozornovany, mentalni uzkost si muze vymyslet kdokoliv. Trest je zcela podle pravidel, nechapu, proc je to pro nektere tak tezke pochopit.
Reagovat
tenisman1233
Těžké je pochopit proč to je tak přepálené,když tady o žádný doping nejde.
ITIA ukazuje ,jak chce tenis bez dopingu,přitom sama v jiných případech (a nejde jen o Sinnera) se chová tak,že dává ,,lehčí" tresty než jak uvádí.
Reagovat
falcon_heavy
Není těžké to pochopit, pokud člověk není naprostý hlupák.
Reagovat
falcon_heavy
Odmítnutí se považuje - zcela logicky - za nejpřísnějši pozitivní nález se sazbou čtyři roky. Trest lze v případě polehčujících okolností snížit, v tomhle případě ale žádné nebyly, naopak si Markéta spíš přitěžovala.

I kdybych snad chtěl připustit nesmyslnou teorii o tom, že ITIA chtěla dělat ramena a Markétu potrestat exemplárně, tak jí k tomu Markéta všechny důvody naservírovala na stříbrném podnose. Jen kvůli své vlastní hlouposti.
Reagovat
Nola
uz som snad napisala, ze som dostatocne poucena....
aj pravidla sa daju ohybat, podla toho o koho sa jedna, presne ako paragrafy....
ale ked aj domaci Cesi sa vyslovene vyzivaju v trestani, akoby ich zivot zavisel od trestu Markety, potom jej niet pomoci, co natom, ze skvela tenistka ukonci karieru, ze ano? hlavne, ze ste si to uzili....
Reagovat
tenisman1233
Já s tebou souhlasím v plném rozsahu.
Reagovat
SpacialRecognition
Chapes, ze neodevzani vzorku budou vzdy posuzovat jako nejhorsi moznost -zamerny doping, protoze jinak by to vedlo k masivnimu zneuzivani tohoto pravidla? U pozitivnich vzorku se mohou branit mnoha způsoby - kontaminaci, sex s pritelem (Yastremska), etc.. A je to to nastavene logicky.
Reagovat
Nola
je mi to sumak, vy, ako krajania mate hladat nejaku skulinku ako jej pomoct a nie dokola opakovat uz 100x zmienene, aj ti zahranicni fans, ci nefans su snad zhovievajsi a milejsi ako ceski fans ci nefans
Reagovat
tenisman1233
Takový holt lidi Novotný bohužel jsou ,já se s tím neztotožňuju a zatím reakce od hráček jsou na straně že ten trest je přehnaný.
Reagovat
Georgino
Nolo, jedna věc je to co se tady píše, kdy se většina (jistě ne všichni) shodnou, že postup vůči byl želnohu správný. Druhá věc je, co vymyslí právníci (i když nejsem velký optimista). To není věc fans, aby tohle řešili. Osobně nejsem velký příznivec ohýbačů zákonů. Ale nikdo se v tom nevyžívá, je nám asi dost líto, co se stalo.
Reagovat
hanz
Tak ať radějc řeknou, dopujte a nechte se chytnout, dostanete max. půl roku (dle Pšonky s Dopprem), anebo nedopujte a až vás chytnem, máte to za 4 roky... to je přece jednoduchý ...
Reagovat
Tomas_Smid_fan
ano, tohle je ta druhá strana mince, na které se napakují víc. Ovšem uvedl bych spíš Yastremskou a Errani.
Z Maky místo úplatků vypadl jen fakáč na IG a to se jim určitě nelíbilo.
Reagovat
horska.kraslice
Nola, moc pěkně napsané.
Reagovat
misa
Reagovat
LiJ
https://sport.aktualne.cz/tenis/delame-princeznam-blbce-penil-trener-vondrousove-nechtela-s-nim-pry-mluvit-z-oci-do-oci/r~aaa2923aa1c5c07bf88eee854c73269f/?lp=1
Reagovat
misa
Evidentně s ní není lehké vyjít...
Reagovat
LiJ
Když se k tomu připočte i asi jednoleté manželství, tak komunikační potíže jsou více než patrné. Dnešní mobilová doba tomu vychází vstříc.
Reagovat
horska.kraslice
Asi u ní pan Jebavý nevzbudil respekt. Já osobně si stále myslím (už jsem to dříve zmiňovala i zde), že Markéta evidentně vždy plně respektovala Pálu. Její skvělé výkony při reprezentaci v FC/BJKc tomu odpovídají. Opakuji se, když říkám, škoda, že Pála (asi) nemá zájem dělat trenéra, s Maky by si pravděpodobně sedli a mohli toho spolu dosáhnout ještě víc.
Reagovat
LiJ
Pála ale měl na starosti skupinu, nikoliv ji samotnou, takže to je neporovnatelné.
Reagovat
com
jo dostala stresovou reakci a bála se, ale hned na to sla vecer s psem ven, logicky smile
Reagovat
lars
treba pes mel slouzit jako ochrana pred nebezpecim Maky
Reagovat
LiJ
A seřval štěkotem komisařku, tak si to Maky s klidem podepsala.
Reagovat
com
jo kdyby mela pitbula, ale mopsik ji ochrani asi tezko
Reagovat
Tomas_Smid_fan
leda, že by ji ze smíchu trefil šlak.
Reagovat
Kapitan_Teplak
Třeba se jedna o terapeutického čokla.
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist