Naše tréninky trvají tři hodiny denně. Je to i zkouška na psychiku, říká kondiční kouč Vondroušové
Vondroušová se v roce 2018 potýkala s řadou zranění a kvůli natrženému tříslu musela sezonu ukončit už začátkem října. Ve spolupráci s kondičním trenérem se dokázala dát dohromady. "Je překvapující, že se po minulé sezoně tak rychle dala do kupy. Klobouk dolů před Maky, jak to všechno dokáže dodržovat," ocenil Vágner při rozhovoru s českými novináři.
Kondiční příprava není snadná. "Naše tréninky trvají skoro tři hodiny. Nedá se říct, že by byly až tak fyzicky náročné, spíš je tam strašně moc věcí, na které se musí soustředit. Musí se cvičit naprosto přesně a precizně. Vydržet v tomhle soustředění tři hodiny je i zatěžkávací zkouška pro psychiku," popisoval Vágner.
Po turnajích s ní zatím jezdit nemůže, proto využívá aplikaci, která vznikla v době jeho spolupráce s jinou českou tenistkou Lucií Hradeckou. "Kouč Lucky Hradecké je zdatný programátor, já tu aplikaci navrhnul, on ji vytvořil. Dáme do ní všechny cviky a pak jí tréninky posílám přes aplikaci. Osvědčilo se mi, že si hráče nafotím přímo při cvicích, on se pak sám vidí a je to lepší. Udělám si databázi," popisoval.
Přímo na grandslamu se tolik práce udělat nedá. "Tam se to dá jen rovnat zpátky. Hráč neustále zapojuje fázické svaly, je dopředu. Je potřeba to rovnat dozadu. A před tím zápasem se vždycky trochu aktivovat. Tam jsou různé postupy, co už máme," popisoval Vágner.
Pomáhá mu, že dříve spolupracoval také se současným tenisovým koučem Vondroušové Janem Hernychem. "Ten hlavní přínos je práce v kolektivu, bez toho by to nebylo vůbec možné," poznamenal.
Mimořádná pohybová koordinace, vysoký anaerobní práh
Při testech zjistil, že má Vondroušová mimořádnou pohybovou koordinaci, její svaly rychle reagují na pokyny z mozku a skvěle se orientuje v prostoru. "Dokáže vnímat veškeré ty věci, které jsou. To je naprostý základ té pohybové geniality. Dokáže rychle měnit směry pod tlakem, to je úžasné," popisoval nadání mladé hráčky, která se výborně pohybuje po kurtu.
Česká tenisová hvězdička má také bez speciálního tréninku vysoký anaerobní práh, což je hranice, při jejímž překročení se hromadí v krvi laktát a tuhnou svaly. "Je to určitý ukazatel toho, že je schopna pracovat v té vyšší zóně bez toho, že by se dostala rychle pod tlak, že by nemohla využívat ty svaly, co se týče kyslíku a tak," přiblížil Vágner, jaký to může mít efekt na kurtu.
Když s Vondroušovou začal pracovat, zjistil, že má oslabené svaly v zadní části těla. Společně se snaží také zlepšit práci kyčlí. Přispívá to k tomu, aby byla zdravá. "Zpočátku jsme objezdili spoustu doktorů a postupně jsme vylučovali, že tohle jí není, tamto také ne. A v podstatě jsme nepřišli na to, co by jí mohlo být. Věděli jsme, že to bude dlouhodobá práce, nepočítali jsme, že by to mohlo být tak rychlé a ona že by postoupila v další sezoně do finále grandslamu," vyprávěl Vágner.
Proměna Vondroušové je patrná, ale pořád mají před sebou hodně práce. Mimo jiné se soustředí na narovnání jejího postoje a posílení lýtek a kotníků.
Komentáře
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele