Likvidační trest Vondroušové? Je to ostuda. Celá ta organizace nás chce dostat

DNES, 18:30
Téma 49
Dopingová kauza Markéty Vondroušové vyvolala v celém tenisovém světě nespočet reakcí. Na stranu české tenistky, která nakonec dostala čtyřletý trest, se postavila i její kolegyně Ajla Tomljanovicová. Australská hráčka chorvatského původu považuje celou situaci za ostudnou a pořádně zkritizovala Mezinárodní agenturu pro bezúhonnost tenisu (ITIA).
Markéta Vondroušová vyfasovala čtyřletý zákaz činnosti (© SEAN M. HAFFEY / GETTY IMAGES EUROPE / Getty Images via AFP)

Vondroušovou navštívila komisařka loni v prosinci okolo osmé hodiny večerní, a to mimo stanovené hodinové okno. "Nebylo by mi příjemné, kdybych bydlela sama a někdo přišel takhle pozdě večer. Celkově můžu napočítat na prstech jedné ruky pozitivní zkušenosti s komisaři. Myslím si, že nás všichni chtějí dostat. Nejsou to milí lidé," uvedla Tomljanovicová pro britský deník The Guardian.

Wimbledonská šampionka Vondroušová tehdy kontrolu odmítla a nakonec za to dostala čtyřletý zákaz. "To, co se stalo Markétě, je celkem ostuda. Je vážně smutné, že v našem sportu existuje dvojí metr. Je to šílené."

Zpráva o trestu Vondroušové samozřejmě Tomljanovicové neunikla. Stejně jako celému tenisovému světu. "Viděla jsem to po zápase v Eastbourne a byla jsem velmi naštvaná. Tohle si nezaslouží."

Bývalá světová šestka Vondroušová má stále možnost se odvolat k Mezinárodnímu arbitrážnímu soudu (CAS). "Doufám, že to udělá. Snad jí trest zmírní, ale nikdy není dobré, když hned po prvním verdiktu dostanete čtyři roky. Celá ta organizace (ITIA) je hrozně namyšlená. Chtějí vás dostat, i když neděláte nic špatného."

Právníka Vondroušové krutý trest naštval

Pokud se Vondroušová neodvolá, případně neuspěje u CAS, bude se moct na kurty vrátit nejdříve 21. června 2030. Sokolovská rodačka dnes slaví 27. narozeniny, takže čtyřletý trest by mohl být pro její kariéru likvidační.

Ondřej Jirásek, TenisPortal.cz

Komentáře

49
Přidat komentář
Vlk-v-trave
A ted se podivame na top5 WADy

* Lamine Diack: napakoval se vic jak milionem dolaru za likvidaci nekterych pozitivnich testu.
* Byvaly sef WADY Craig Reedie se napakoval slusne opet za uklizeni...- praskl ho pry Robertson take s WADY... asi uz prestal dostavat sve procenta... inu hamiznost se nevyplaci :-)) Ale obecne uklidy jsou budou ve WADe slusne placene...
* Rodchenkov... pan doktor myslivna... v Rusku si udelal tzv. hub prez ktery se dostal ne jeden sportovec z vychodniho bloku... inu na vychode jsme mnohem kreativnejsi :-)) Ovsem ve vysledku neelasticke... a neprogresivni...
* Tamas Ajan - machr prez machry, si prevadel miliony dolaru do svycarske banky, ktere si vybral od sportovcu, kteri meli pozitivni nalez v moci - komisare a laboratore ...mel omotane kolem prstu... to jsou pry ti, co zarucuji nestrannost atd. :-)) Inu Svycarske banky maji svou kvalitu, ...ovsem nevyplaci se spatne platit kontrolory, nebot pak neni uz co posilat ;-))
* Olivier Niggli - cinska stezka... kryti cinskych plavcu a podivna benevolence na negativni vysledky testu... inu Oliver jiste vi, ze obchod s Cinou je mnohem stabilnejsi nez s Ruskem... :-)) To vi preci kazdej...
Reagovat
Vlk-v-trave
Koukneme na ITIA :-) pripravil jsem top one :-))
* ITIA dlouhodobe celi ostre kritice ze neochranuje hrace, hracky nizssiho rankingu vuci tzv. mafijnim syndikatum... Grigor Sargsyan a jeho mafie pry zmaknuli az 180 hracu, hracek napric 30 zememi, a vydelal si na nejakych 375 zapasech... tomu se rika vyvar... (na tuto situaci upozornoval take Pella jako hrac, ktery se nam pak nejak odmlcel)
NY Times na ITIA nenechal nit suchou... nebot problem je, ze hraci techto kategorii proste nemaji na pravniky, kteri by byli schopni u ITIA obstat... a tak jsou trestani za podvody... jenze tihle hraci nechteji mit mrtve pritelkyne, znasilnene deti, pochopitelne hracky take jaksi nerady byvaji znasilnene...
Chapu... lide z ITIA potrebuji take neco jist, a jiste je nejen Sargsyan rad podporuje... inu humanista a lidumil :-)) Jeste ze tak... jinak by umreli z hladu...

Neni mozne, aby v teto situaci CAS fungoval jako moznost, ale jako zakon... dokud nerozhodne, tak hrac, hracka podle me muze hrat dal... korupce si zada bohuzel prutahy a vice perspektiv.... ATP, WTA misto nesmyslnych Vizi, by tohle melo zavest do pravidel... jestli si nekdo mysli... ze jako WADA, Komisari, ITIA jsou nezvisle, a hlavne duveryhodni... tak to ja rozhodne neee:-) to driv uverim, ze Ondra uz nikdy nenapise slovo hrozba, ikdyz ho pekne poprosim... cili miziva nadeje... :-)))

Ajla se vyjadrila spatne, oni po nich nejdou, jim to je uplne jedno... Justice sells, but who's buying... ? :-) To je ta otazka...
Reagovat
falcon_heavy
...a?
Reagovat
Tomas_Smid_fan
a kde je ta tvoje spravedlnost, když u těch, co na ni mají dohlížet, vesele a úspěšně kvete korupce?
Reagovat
falcon_heavy
a) v těch organizacích pracují stovky lidí a zákonitě se mezi nimi čas od času vyskytne nějaký šmejd. To ale neznamená, že jako celek nefungují dobře.

b) jakou má Vlčkova svatá válka vůči těm organizacím souvislost s Markétou?
Reagovat
Tomas_Smid_fan
inkvizice mezi sebou měla taky šmejdy, ale jinak fungovala dobře a velmi efektivně.
To kdyžs nakousl tu svatou válku...
No, vlk má určitě pravdu v tom, že organizace s takovou mocí, která rozhodně nahrává korupci, potřebuje nějaký kontrolní orgán. Další byrokracie, to ano, ale odvolací soud mi nepřijde jako ideální řešení, tedy pokud nějaké ideální řešení vůbec existuje.
Takže ano, vlkova kritika této organizace, s konkrétními excesy, souvisí s případem Markéty. Chtějí po hráčích zodpovědné a čisté chování, ale sami se tak nechovají. A nejsou to pěšáci, nejsou to tisícovky dolarů.
Maky si trest zaslouží, ale dle mě si zaslouží řádné a hlavně maximálně nezávislé vyšetření případu. Ovšem o to bude muset sama požádat a sama si to zaplatit.
Reagovat
tenisman1233

Bohužel máš naprostou pravdu,to jak se zachází se sportovce není dobře,minimálně by měli dbát na jejich mentální zdraví,protože ty hráči jsou z toho špatní,že je musí prostě pustit dovnitř a chtějí po nich moč,je mi jich v tomto ohledu opravdu líto.
Reagovat
falcon_heavy
Jen malá daň za to, že se mohou živit svým koníčkem.
Reagovat
LiJ
Únavný koník.
Reagovat
paddy
v rámci úplnosti další citace
BTW právník Vondroušové včera řekl, že případy Sinner a Swiatek jsou jiné, nelze srovnávat

ale Vondroušová nedávno řekla
"Po tom, co se stalo s Igou Šwiatekovou a Jannikem Sinnerem, kdy byli všichni kritizováni za mírný přístup k hvězdám, si na mně chtěli dokázat svou moc. A dokázali ji," řekla v rozhovoru pro isport.cz.

Obhajoba sokolovské rodačky nadzvedla polského experta Dominika Senkowskiho. "Markéta Vondroušová jen zneužívá v zahanbujícím duchu případy Šwiatekové a Sinnera, aby se očistila. Lze ji sice litovat, ale tohle je od ní podpásovka a nic jí to nepřinese," vypálil žurnalista serveru sport.pl.
Reagovat
Tomas_Smid_fan
tak je jasný, že Polákům se pravda nelíbí.
Reagovat
tenisman1233
Poláci zpochybňují vše,když jde o Swiatek.
Když Iga ztratila No.1 a stala se jí Sabalenka tak to všichni Poláci zpochybňovali jak je to možné a že porušili pravidla.
Reagovat
Vlk-v-trave
tak vsichni... to sis fakt dost zaprehanel... v polsku neni az tak malo "nadsencu", kteri ji maji radi jak hrebik v hlave :-))
Reagovat
tenisman1233
Trošku víc jsem si zapřeháněl,pravda.
Reagovat
falcon_heavy
Poláci se rozčilují naprosto po právu, ty případy nelze srovnávat. Ale to bys nejdřív musel znát pravidla.
Reagovat
Tomas_Smid_fan
samozřejmě, že ses na to chytil. Já případy nesrovnával a myslím, že ani Maky ne. Všichni byli kritizováni za mírný přístup. O to jde - byl tedy postup vůči nim správný nebo mírný?
A potřebují po těch dvou nepovedených odchytech obětního beránka? Třeba to s tou nezkušenou komisařkou byla náhoda, třeba ne. I proto by bylo dobré to vyšetřit.
Tím se Maky nezastávám, ale nemám ani důvod se zastávat druhé strany pokud chybuje.
Reagovat
r176
Jako ono nikomu ještě nedošlo že svou hloupostí si vše zavinila jen ona sama?? Nebo pokus o to aby vypadala že ona ta nevinná a že celý svět ji vlastně ubližuje a nic neprovedla ?? Už je to trapný tyhle články o ničem.
Reagovat
com
aby Vondrouska nakonec jeste nevyhrala sportovce roku
Reagovat
r176
A ještě bych z toho udělal seroš na netflixu plny slz a bezpráví
Reagovat
Blondie
Reagovat
chlebavevaju
Čeho je moc, toho je příliš. Za měsíc, dva si na nějakou Vondrousovou a její kauzu nevzpomene ani pes.
Reagovat
r176
Reagovat
aape
Reagovat
MARECEK7
Za mě ,kdyby nebyla pod vlivem ,tak by vzorek odevzdala(asi nedomyslela co to může znamenat)
Stejně jako dřív se vyplatilo odmítnout, dechovou zkoušku na alkáč
Reagovat
falcon_heavy
Pod vlivem nebyla. Maximálně pod vlivem vlastní hlouposti...
Reagovat
falcon_heavy
A co konkrétně ta zlá ITIA udělala? Že vymáhá dodržování pravidel, která Markéta i Ajla dobře znají (že jo? ŽE JO?) a souhlasily s nimi? To si teda dovolila hodně.
Reagovat
TheRoyalBlue
Reagovat
farr
Nj a proto ITIA pošle naprosto nekompetentního člověka co to v životě nedělal,kor přijde za tmy mimo okno a vyhrožováním donutí právem rozčilenou hráčku podepsat neplatný zastaralý formulář. A pak na objednávku aby vykázali činnost odsoudí ji k tenisové smrti. Gratulka. Obhajuj je dál ty trubko...
Reagovat
falcon_heavy
A teď tu o Karkulce, ta je taky hezká.
Reagovat
Blondie
Mimo okno, lol
Reagovat
Tomas_Smid_fan
potmě, mimo okno, takže nejspíš okapem nebo přes sklep.
Ale i tak, byla to prostě divná návštěva, zrovna u svérázné hráčky.
Reagovat
tenisman1233
Reagovat
falcon_heavy
Byla to standardní návštěva komisařky s nestandardní reakcí Markéty.
Reagovat
aape
Reagovat
Alexandris
Tak můžou mimo určené časové okno testovat (ale při soutěžích nebo bezprostředně před nebo po - jinak to nedává smysl)
Mezi těmito termíny jsou určitě daně maximální možné intervaly, Markéta byla zraněná, nemela žádnej důvod dospívat......atd (je tam plno nejasností a nepřipadá mi, že by ITIA měla zájem cokoliv vysvětlovat
Myslím, že psychické problémy mnoha tenistek nepramení jen z náročnosti tohoto sportu, tvrdé konkurence, přehnaných ambicí (rodičů), neustálého stresu (finance, cestování), ale i neprůhledných systému a vztahů v tenisovém zákulisí, o čem my vidíme občas jen vrcholek ledovce - když je nějaký problém
Reagovat
Alexandris
"dopovat", ne "dospívat"
Reagovat
Tomas_Smid_fan
už z toho všeho vyrostla
Reagovat
falcon_heavy
Mimo časové okno mohou testovat kdykoliv. Že Markéta zrovna marodila neznamená, že má omluvenku.

Ze strany ITIA žádné nejasnosti, které by mohly mít nějaký vliv na celkové posouzení případu, nevidím.
Reagovat
tenisman1233
Reagovat
Tomas_Smid_fan
nevidím zlo, neslysím zlo
Reagovat
aape
Reagovat
Mri
Jaký tedy je smysl a význam "oken", když komisaři můžou přijít kdykoliv? Promiňte mi neznalost...
Reagovat
falcon_heavy
V tom, co nastane, když komisař sportovce nezastihne. "V oknu" -sportovec dostane černý puntík a za tři černé puntíky během 12 měsíců přijde trest. "Mimo okno" - pro sportovce z toho neplyne žádný postih.
Reagovat
Tomas_Smid_fan
hodným chodí do oken a zlobivým mimo.
Ne, ale i když se přístupu Maky nezastávám, ITIA zrovna k ní, k wimbledonské vítězce v marodnosti, pošle zcela nezkušenou komisařku, která poruší základní předpis a navíc použije špatný formulář. Jestli ne komplit, tak fušeřina hodná zkorumpované organizace.
Reagovat
falcon_heavy
Komisařka se Markétě chtěla prokázat, ta o to ale zájem neměla. Starý formulář je sice formálně blbě, ale na provinění Markéty to nic nemění.
Reagovat
Blondie
Nektere latky vyprchaji z tela rychle. Proto prepadovky.
Reagovat
Tomas_Smid_fan
Legitimovala se komisařka?
Reagovat
falcon_heavy
Markéta ji k tomu nedala příležitost. Zjevně její legitimaci nepotřebovala, když neměla problém si komisařku vyfotit a postěžovat si na ní na instáči. Nemluvě o tom, že si na to, že se jí komisařka nelegitimovala, vzpomněla až za tři měsíce.
Reagovat
tenisman1233
V tom případě komisařka lže.
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist