Kauza Vondroušové má podle americké legendy zásadní problém. Chápu ji, ale...

DNES, 09:00
Rozhovory 12
Bývalá světová jednička Andy Roddick se zařadil mezi další výrazné osobnosti tenisového světa, které komentují čtyřletý trest pro Markétu Vondroušovou za odmítnutí dopingové kontroly. Američan přiznal, že chápe obavy české tenistky, zároveň však upozornil na problém, který by podle něj mohl mít dopad na celý antidopingový systém.
Markéta Vondroušová dostala čtyřletý zákaz činnosti (@ Masatoshi Okauchi / Shutterstock Editorial / Profimedia)

Případ Vondroušové dál rozděluje tenisovou veřejnost. Zatímco někteří považují čtyřletou suspendaci za nepřiměřeně přísnou, jiní upozorňují na nutnost dodržovat pravidla antidopingového programu bez výjimek. Právě mezi těmito dvěma pohledy se ve svém podcastu Served pohyboval i bývalý vítěz US Open Roddick.

Někdejší první hráč světa uvedl, že dokáže pochopit situaci, ve které se Češka ocitla. Řekl také, co by tenistce v danou chvíli poradil. "Kdyby mé dceři bylo 26 let a nevěděla by, kdo stojí za dveřmi, řekl bych jí, aby neotvírala," pronesl Američan, který tak reagoval na obhajobu wimbledonské šampionky. Podle mnohých se přesně takto měla Vondroušová v danou chvíli zachovat. Ona ale otevřela, komisařku si ještě vyfotila a dokonce jí podepsala protokol o tom, že vzorek neodevzdala.

Vondroušové uškodil i podpis, říká právník o dopingové kauze

Rodačka ze Sokolova v dubnu tohoto roku následně pustila do světa ještě druhou verzi, ve které se vymlouvala na úzkosti a duševní zdraví. Roddick vzápětí však upozornil na zásadní otázku, kterou podle něj celý případ vyvolává. "Chápu ji, ale problém je, že pokud se úzkost z toho, kdo stojí za dveřmi, stane přijatelnou omluvou, jak potom vůbec někoho testovat?" ptal se.

Podle legendárního Američana nejde o jednoduchý případ a chápe argumenty obou stran. Na jedné straně stojí bezpečnost a osobní obavy sportovce, na druhé pak potřeba zachovat funkční antidopingový systém. "Pokud by taková výjimka existovala, je to obrovská mezera v systému pro každého, kdo by skutečně užíval zakázané látky." pokračoval.

Roddick zároveň přiznal, že si zatím nechce vytvořit definitivní názor. Ocenil otevřenou komunikaci ze strany Mezinárodní agentury pro bezúhonnost tenisu (ITIA) a uvedl, že si chce před konečným hodnocením prostudovat všechny dostupné informace.

Porovnání se Sinnerem

Přesto jej překvapila přísnost navrhovaného trestu. V této souvislosti zmínil i loňský případ Jannika Sinnera, který po dohodě s antidopingovými orgány obdržel výrazně kratší suspendaci. "Po loňském případu Sinnera působí tři měsíce pro něj a čtyři roky za toto jako velmi přísný rozdíl," řekl.

Na závěr pak neskrýval rozpaky nad výší sankce, která by Vondroušovou vyřadila z profesionálního tenisu až do roku 2030. Stříbrná medailistka z Tokia by tak přišla i o olympijské hry v Los Angeles. "Hraničí to s koncem kariéry. Čtyři roky jsou prakticky nejvyšší trest, jaký můžete za první provinění dostat. Takový trest je v tenise opravdu výjimečný. Je to šílené. Nelíbí se mi to," uzavřel bývalý americký tenista.

Nové informace v dopingové kauze: Vondroušová moc dobře věděla, co se stane

Jakub Hájek, TenisPortal.cz

Komentáře

12
Přidat komentář
PTP
Od mala jen tenis, tenis, tenis, žádné všeobecné znalosti, pouze vliv internetu, sociálních sítí, falešné kamarádství. Celá společnost je v hajzlu, můžeme za to všichni.
Reagovat
NovacekTP
Dny slávy končí a život frčí dál "Glory days"
Reagovat
TSP
Vono se jaksi ukazuje, že to nebyl strach otevřít nebo problémy s identifikací komisařky, jak je nesmyslně tou dámou prezentováno a ta doba v 8 večer také nebyla nějak strašlivá. Ne pravou podstatou jednání Vondroušové byl nejspíš obyčejný babský zkratovitý šprajc a truc proti tomu, že jí dopingová komisařska pravděpodobně již po několikáté leze večer do bytu a pomalu i na hajzl a do postele. Lidsky ji lze chápat, nicméně z pozice pravidel WTA, kterým jako sportovkyně podléhá, a díky této organizaci vydělává na poměry běžného smrtelníka hodně velké peníze, to už chápat nelze, a oni to logicky vyhodnotili jako šprajc a protest proti celému systému dopingových kontrol a proto taky dostala tento exemplární a téměř maximální trest. Je zhruba stejná situace, jako když Vás v osm hodin večer zastaví někde na silnici policie, provádí kontrolu a požádá Vás, abyste líznul a fouknul. A vy jste sice zcela střízliv a prost všech drog, ale jen Vás ta situace a kontrola sere (lhostejno z jakých důvodů) a v důsledku svého rozpoložení odmítnete líznutí i fouknutí a ještě demostrativně podepíšete policajtovi papír, že kontrolu odmítáte. Co asi nastane? No dostanete jistě ve správním řízení nejméně 50 tis. Kč pokutu a zákaz řízení na 6 měsíců, neboť s Vámi systém bude zacházet tak, jako byste pod vlivem byl. Pro Vás v té chvíli bohužel (obecně však bohudík) Vám nemohou policajti strčit trubičku a pásek do huby a násilím Vás donutit dýchnout či líznout či počkat až budete mít lepší náladu. Protesty a šprajci proti systému byli a jsou vždy přísně trestány, jinak by totiž systém postavený na donucení přestal rychle fungovat. Lidsky mám pro jednání té dámy jakési pochopení, ale právně se to hájí a bude hájit strašně, strašně těžko. Možná dosahne v lepším případě snižení doby zákazu (maximálně o polovinu), ale spíš jí bude trest potvrzen a možná někdy později (za rok, dva či tři) jí bude (bude-li mít ještě vůbec zájem) zkrácen, až trest splní svou preventivní resp. odstrašující funkci.
Reagovat
Tomas_Smid_fan
pěkné zhodnoceno, celkem s tím souhlasím. Jen u toho odmítnutí testu při řízení je zabavení řidičáku na 1,5-3roky. j
Reagovat
tenisman1233
Myslím,že k tomu zkratu pomohl i její stresový stav,ve kterém se nacházela(zranění,strach z toho,že nějaký komentář ze soc.sítí se stane skutečností...)
A to vše vedlo ke zkratu
Postoj ITIA je jasný ale jak říká Roddick,ke tomuto se přihlíží jako k tvrdému záměrnému dopingu ,místo toho jiní za účelný doping jsou méně potrestání,to je na celé kauzy to nejsmutnější.
Jinak CAS jí to asi o kousek sníží,jelikož většinou tresty snižují,to ale ukáže až čas. Co Markétě může pomoct je zastání ost. hráček.
No,uvidíme jak to celé dopadne.
Reagovat
vojta912
Když Makyna sama nemá mozkovou kapacitu a není příčetná, má kolem sebe tým, který kapacitu by měl mít a měl být příčetný. Stokrát můžeme lamentovat nad trestem a jeho výši. Nicméně příčina je zjevná. Nafoukanost, nadutost a elementární si neuvědomění konsekvencí. Jasně mohla mít nějaké psychické trable, mít za sebou těžký rozvod, to ale nemůže být argument pro to selhat v takto zásadní věci. Navíc to není mladé tele, co je na okruhu týden.

Pokrytectví všech zastávačů je do nebe volající
Reagovat
Tomas_Smid_fan
zato psát denně 5 příspěvků o tom, že je Maky úplně blbá, je naprosto normální a v pořádku.
Reagovat
Ela-fon-isi
Reagovat
Serpens
Jenom pět? Přidej.
Reagovat
Ela-fon-isi
Takže měla po otevření otevřít a zavolat týmu? Mnohem lepší by bylo, kdyby vzorek odevzdala, protože žádný trest za doping by nebyl tak vysoký, jako tento.
(I lidé s IQ 140 mohou zpanikařit nebo zamrznout.)
Reagovat
NovacekTP
Reagovat
vojta912
Ta holka je na okruhu dost dlouho aby věděla kudy běží zajíc.
Jestli si předtím dala brčko a měla strach, tak furt ten trest by byl menší, než za neodevzdaní.
Navic po kauzách Pšonky a Sinnera nepochybuji, že všichni nevědí jak se zachovat v případě nouze. A ano, tady chyběla soudnost a mozková kapacita a budu to psát tak dlouho, dokud nezměníme čecháčský přístup a budeme obhajovat neobhajitelné
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist