Jedenáct tenistů letos získalo své premiérové tituly

20. 12. 2008, 19:15
Stalo se... 0
Hned jedenáct tenistů letos poprvé poznalo, jak chutná vyhrát turnaj okruhu ATP. O největší senzaci se postaral v Delray Beach teprve osmnáctiletý Japonec Kei Nišikori, který triumfoval až jako hráč třetí světové stovky. Ovšem pouze del Potro a Tsonga, dokázali na úspěch navázat. Talentovaný Argentinec dokonce třikrát v řadě.
Juan Martin del Potro

Až do první světové desítky vynesly úspěchy del Potra a Tsongu. Ze třetí světové stovky do první vylétl osmnáctiletý vítěz podniku v Delray Beach Kei Nišikori z Japonska. Ti tři jsou částí z jedenácti tenistů, kteří letos dokázali poprvé vyhrát turnaj ATP. Nejštědřejší byl na nové vítěze rok 1995, kdy se z premiérového triumfu radovalo hned 18 hráčů.

Představme si letošní "premianty" - mají šanci se prosadit výrazněji?

Počet "nových vítězů" v jednotlivých sezonách:
2008 - 11
2007 - 5
2006 - 11
2005 - 8
2004 - 13
2003 - 9
2002 - 12
2001 - 10
2000 - 9
1999 - 16
1998 - 10
1997 - 12
1996 - 9
1993 - 10
1992 - 15
1991 - 17
1990 - 15
1989 - 11
1988 - 12
1987 - 12
1986 - 13
1985 - 17
1984 - 11
1983 - 11

Kei Nišikori (Japonsko - 18 let) - první titul ATP 17. února v Delray Beach
Drobný Japonec žije dlouhodobě na Floridě a připravuje se v uznávané Bollettieriho akademii v Bradentonu. V Delray Beach musel jako hráč třetí světové stovky začínat v kvalifikaci a poprvé se dostal až do semifinále. Tam ale pro něj překvapivá jiízda nekončila: vyřadil Sama Querreyho, ve finále porazil i turnajovou jedničku Jamese Blaka a v osmnácti letech se mohl radovat z premiérového titulu. Vítězem turnaje ATP se stal jako první Japonec po 16 letech, když naposledy triumfoval Shuoza Matsuoka v Soulu.

Nišikori zakončil sezonu na 63. pozici a během jediné sezony tak zaznamenal vzestup o více jak dvěstě míst. Jméno si už udělal také na US Open, když otočil zápas proti Davidu Ferrerovi a postoupil až do osmifinále. Na posledním podniku ve Stockholmu podlehl až v boji o finále Söderlingovi.

V příštích letech tak především na turnajích hraných na rychlém povrchu o nadějném Asiatovi zřejmě ještě hodně uslyšíme. Japonci na podobný talent čekají už 15 let.

Sergej Stachovský (Ukrajina - 22 let) - první titul ATP 1. března v Záhřebu
Dalšího nečekaného vítěze měl halový turnaj v chorvatském Záhřebu. Teprve poosmé se do hlavní soutěže podniku ATP dostal Sergej Stachovský. A nechybělo moc, aby svou cestu za prvním titulem vůbec neodstartoval. Nezvládl totiž kvalifikaci, ale díky odstoupení Llodry měl možnost nastoupit k zápasu 1. kola proti druhému nasazenému Karlovičovi.

Nejen že Stachovský domácího obra porazil, ale následně ho nezastavili Troicki, Tipsarevič, Bolleli a ve finále ani nejvýše nasazený domácí vítěz z roku 2006 Ivan Ljubičič.

Tehdy tenista z 209. místa světového žebříčku se stal teprve čtvrtým "lucky loserem" v historii, kterému se podařilo na turnaji okruhu ATP triumfovat. Po jedenácti letech se stal prvním ukrajinským vítězem, když navázal na Andreje Medvěděva. Zároveň se jako první hráč své země po osmi letech dostal do Top 100.

Nicméně v dalším průběhu uplynulé sezony získal už jen vítězství na challengeru v italské Segoviě, v hlavní soutěži turnajů ATP nevyhrál jediný zápas. A tak pokud v první polovině nové sezony nezopakuje podobný úspěch jako letos v Chorvatsku, bude za pár dní třiadvacetiletý Stachovský zpět ve druhé světové stovce. Již teď k ní má blízko.

Sam Querrey (USA - 20 let) - první titul ATP 9. března v Las Vegas
Na Sama Querreyho po letošní sezoně určitě nezapomene Tomáš Berdych. Na US Open dvacetiletý Američan totiž českému tenistovi povolil uhrát jen 6 gamů a nakonec prohrál až v osmifinále s Nadalem.

Svého dosavadního maxima ale dosáhl už na začátku března. Na domácí půdě v Las Vegas měl sice už v prvním kole při odvracení mečbolu namále proti Grosjeanovi, nakonec však získal svůj premiérový titul, když ve finále porazil Jihoafričana Andersona.

Querrey je dravý Američan, který se může spolehnout na dělový servis. Už za dva týdny v Austrálii nebude patřit k outsiderům: rychlé povrchy mu sedí.

Marcel Granollers (Španělsko - 22 let) - první titul ATP 20. dubna v Houstonu
I Marcel Granollers musel v cestě za prvním titulem odvracet mečbol. Nakonec z pozice turnajové sedmičky dokráčel španělský tenista až do finále, aniž by narazil na nasazeného hráče. Až v boji o titul ho čekala světová osmička James Blake.

Ač se hrálo na antuce, která je rychlejší než ty evropské, Blake se na ní určitě nejlépe necítil. Naopak Granollers využil svého původu a obliby pomalejších kurtů a po třísetovém vítězství se mohl radovat z nečekaného úspěchu. Ten podtrhl i rovněž premiérovým triufem ve čtyřhře.

Nicméně nikdy předtím ani poté nedokráčel dál než do čtvrtfinále. Na dveře první světové padesátky tak klepe především díky slušným výsledkům na challengerech.

Viktor Hanescu (Rumunsko - 26 let) - první titul ATP 13. července ve Gstaadu
Několik let staré triumfy krajana Andreje Pavla konečně napodobil Viktor Hanescu. V žebříčku byl už i pětatřicátý, premiérového titulu se dočkal ale až ve svých téměř sedmadvaceti letech.

A úspěch se od něj ve švýcarském Gstaadu rozhodně předem očekávat nedal. Během uplynulých šesti měsíců vyhrál jen pět zápasů. Stejný počet duelů ale vítězně zvládl i na švýcarské antuce a stal se překvapivým vítězem. Nezastavil ho Karlovič, světová desítka Wawrinka a ve finále ani Andrejev.

O týden později si Hanescu zahrál ještě semifinále v Kitzbühelu, stejně jako na závěr sezony v Petrohradě. Rok zakončil finálovou účastí na challengeru v Dněpropetrovsku.

Juan Martin del Potro (Argentina - 19 let) - první titul ATP 13. července ve Stuttgartu
V 19 letech nastartoval Juan Martin del Potro spanilou jízdu: v červenci získal na antuce ve Stuttgartu svůj první titul, který zopakoval i za sedm dní v Kitzbühelu. Argentinskému talentu neublížil ani přesun do zámoří na betonové kurty. Vynechal olympiádu a nemusel litovat. V Los Angeles a Washingtonu získal třetí a čtvrtý titul v řadě. Povedlo se mu to teprve jako 13. tenistovi v tzv. "Open éře".

Šňůru 23 vyhraných zápasů mu přestřihl až ve čtvrtfinále US Open Andy Murray. Skvělými výsledky se kvalifikoval také na Turnaj mistrů. V Šanghaji mu už sice došly síly, ale se sezonou může být určitě spokojen. Třešničkou na dortu mohl být ještě triumf v Davis Cupu, ale Argentinci podlehli ve finále na domácí půdě Španělsku. I vinou del Potrovi porážky s Lopezem.

Do nové sezony vstoupí dvacetiletý rodák z Tandilu jako devátý hráč světa a respekt z něj má určitě už celá světová špička. Australské turné musí s del Potrem počítat.

Albert Montanes (Španělsko - 27 let) - první titul ATP 20. července v Amersfoortu
V takto - tenisově - pokročilém věku se to letos nikomu nepodařilo. "Už" sedmadvacetiletý Albert Montanes ze Španělska proměnil své páté finále na okruhu ATP ve své první turnajové vítězství. Dočkal se, jak jinak než na antuce, v holandském Amersfoortu. V další sezoně však titul na stejném místě neobhájí: turnaj koupila rodina Novaka Djokoviče.

Montanes je jediným z letošním "premiantů", kteří si v žebříčku nepolepšili ani o jedno místo. Zůstal na 46. pozici. Nejvýše byl před rokem, ale jen o dvě příčky. Další případné úspěchy se od Španěla dají očekávat pouze z antukových turnajů.

Marin Cilič (Chorvatsko - 19 let) - první titul ATP 23. srpna v New Havenu
Generálku na poslední grandslam sezony vyhrál v New Havenu Marin Cilič. Téměř dvoumetrový Chorvat ještě jako teenager proměnil své premiérové finále v titul, když jako šestý nasazený porazil domácího Fishe.

Mezi úspěchy určitě řadí také osmifinále z Australian Open a Wimbledonu. Ve třetím kole US Open potrápil Djokoviče. Slušná sezona ho v žebříčku vyšvihla až na 22. místo.

Dostane se aktuálně nejlepší Chorvat ještě výš? Slibnou kariéru má teprve před sebou. Nechme se překvapit.

Jo-Wilfried Tsonga (Francie - 23 let) - první titul ATP 28. září v Bangkoku
Senzačně postoupil do finále Australian Open. Djokoviče už francouzský uragán Jo-Wilfried Tsonga neporazil, ale někdejší skvělý junior se konečně prosadil mezi dospělými.

Stejně jako v letech minulých ho i v této sezoně přibrzdilo zranění. Kvůli operaci kolena přišel i o olympiádu. Ale uragán se zastavuje těžko. Tsonga se vrátil na US Open, kde sice ještě neoslnil, ale koncem září už v Bangkoku slavil svůj první titul, přestože ho v prvním kole málem vyřadil český tenista Lukáš Dlouhý. Nakonec si třiadvacetiletý Tsonga ve finále vychutnal odvetu za porážku z Melbourne proti Djokovičovi.

To ale nebylo vše. Muhammed Ali, jak se mu podle fenomenálního boxera přezdívá, na posledním turnaji Masters sezony v Paříži nečekaně triumfoval. A tím, že v boji o titul porazil Nalbandiana, si vysloužil letenku na Turnaj mistrů do Šanghaje. V Číně díru do světa neudělal, ale ukončit rok 2008 jako šestý hráč světa, je pro Tsongu nesmírný úspěch. Velkou část svých bodů bude obhajovat už za měsíc na Australian Open.

Philipp Petzschner (Německo - 24 let) - první titul ATP 12. října ve Vídni
Třetím tenistou, který letos svou cestu za prvním triumfem zahájil v kvalifikaci, byl Philipp Petzschner. Německo má širokou tenisovou základnu, ale Petzschner se začal prosazovat alespoň na challengerech až loni.

Vítězství ve Vídni v konkurenci Moyi, Wawrinky, Lopeze nebo Monfilse tak bylo senzační. Poprvé se tak jeho jméno objevilo mezi stovkou nejlepších tenistů světa a stal se čtvrtým hráčem své země. Další výrazný vzestup se od něj očekávat nedá.

Igor Kunicyn (Rusko - 27 let) - první titul ATP 12. října v Moskvě
Ve stejný den uspěl poprvé také Igor Kunicyn z Ruska. Po devíti letech na profesionální dráze přidal k pěti challengerovým titulům také úspěch na okruhu ATP. Jako čerstvý sedmadvacátník vyhrál domácí podnik v Moskvě, když přešel mj. přes Santora a ve finále zdolal i bývalou světovou jedničku Safina.

Nakoukl do první světové padesátky a v dalších měsících si může polepšit, jelikož z letošní sezony obhajuje minimum bodů.

Přehled "nových vítězů" (k 17.11.2008):
hráč věk první titul ATP # 2007 # 2008 pohyb na žebříčku
Kei Nišikori
Sergej Stachovský
Sam Querrey
Marcel Granollers
Victor Hanescu
Juan Martin del Potro
Albert Montanes
Marin Cilič
Jo-Wilfried Tsonga
Philipp Petzschner
Igor Kunicyn
18
22
20
22
26
19
27
19
23
24
27
Delray Beach
Záhřeb
Las Vegas
Houston
Gstaad
Stuttgart
Amersfoort
New Haven
Bangkok
Vídeň
Moskva
286
199
63
132
76
44
46
71
43
185
116
63
74
39
56
50
9
46
22
6
66
44
+223
+125
+24
+76
+26
+35
=
+49
+37
+119
+72


TenisPortal.cz, Luboš Zabloudil

Komentáře

0
Přidat komentář
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist