Češky - Belgie 1-1. Po bodu získaly jedničky Kvitová a Wickmayerová

16. 4. 2011, 15:14
Aktuality 7
FED CUP - České tenistky hrají v semifinále Fed Cupu v Belgii po prvním dnu 1-1 na zápasy. První bod pro výběr Petra Pály ukořistila Petra Kvitová, jež si ve dvou setech poradila s Kirsten Flipkensovou. O vyrovnání a zdramatizování víkendového souboje se posléze postarala domácí jednička Yanina Wickmayerová, se kterou si nedokázala poradit Barbora Záhlavová-Strýcová.
Petra Kvitová

Do úvodní dvouhry nastoupila Petra Kvitová a opět potvrdila, že se jí v sobotních fedcupových zápasech daří. Na Kirsten Flipkensovou vlétla nebojácně a po drobných problémech v z druhém setu zvítězila 6-2 7-6.

První set byl jasnou záležitostí české jedničky, která už po patnácti minutách vedla 4-0. Flipkensová získala až pátý game a Kvitová dovedla sadu do bezproblémového vítězství 6-2.

"Vůbec jsem se nedostala ke své taktice. Petra hrála hrozně agresivně a já nevěděla, kde mi hlava stojí," hodnotila po zápase před novináři první set Flipkensová, která si před soubojem s Kvitovou slibovala, že se jí podaří českou jedničku při hře výrazně zpomalit.

Ve druhém setu se dvojka belgického týmu, který se musí obejít bez zraněné bývalé světové jedničky Kim Clijstersové, zlepšila a Kvitová dokonce čelila setbolu. Česká tenistka ho však odvrátila a o výhře v úvodní dvouhře rozhodla v tie-breaku, přestože v něm s Flipkensovou prohrávala 1-3 a 3-4  při podání soupeřky .

"Trápil mě servis. Je těžký mít tlak na sobě. Soustředila jsem se ale na každý bod a to je v tenise nejdůležitější," řekla Kvitová, která musela bezprostředně po zápase absolvovat dopingovou kontrolu. Nejtěžší okamžik v zápase podle ní nastal, když Flipkensová měla setbol při podání Kvitové za stavu 5-6 ve druhém setu.

"Věděla jsem, že do toho půjdu, že musím zahrát dobře a ne to tam čopovat. Nebylo to lehký, ale jsem ráda, že jsem ten setbol zvládla a pak mě to nakoplo dál," dodala česká reprezentantka.

Flipkensová nakonec prohrála v tie-breaku, v kterém se jí v důležitých utkáních nedaří. "Asi to bude nějaké prokletí," řekla. Kvitová si naopak svůj výkon ve zkrácené hře pochvalovala. "To jsem zvládla na výbornou. Hlavně je důležité, i když vám to nejde, tak vyhrát," řekla.

Na jejím výkonu se částečně mohla podepsat i nervozita a brzké ranní vstávání. "Vstala jsem bohužel už o půl sedmé. Nervozita tam asi byla, protože už mi všechno začalo šrotovat v hlavě," dodala.

O druhý bod v Charleroi usilovala Barbora Záhlavová-Strýcová, do které kapitán Petr Pála vkládal největší naděje na úspěch proti domácí jedničce Yanině Wickmayerové. Belgičanka však pod tlakem roli favoritky zvládla a výhrou 6-4 6-4 se postarala o vyrovnání na 1-1 na zápasy.

První set byl dlouho vyrovnaný. V pátém gamu sice Záhlavová-Strýcová sebrala soupeřce podání, vzápětí ale neudržela vlastní servis a Wickmayerová vyrovnala. "Je to škoda, kdyby výhodu využila, dostala by se soupeřce pod kůži a Wickmayerová by o sobě začala pochybovat," řekl kapitán Petr Pála.

Ztráty podání po skončení zápasu litovala i česká hráčka. Podle ní se mohl zápas nakonec vyvíjet úplně jinak. "Udělala jsem na tom kurtu, co jsem mohla. A myslím si, že kdybych v prvním setu proměnila svůj servis, tak by to trošku vypadalo jinak. Ona by možná začala být trošku nervózní, ale nestalo se tak," řekla novinářům. Osudnou se poté české tenistce stala dvojchyba za stavu 4-5, jež znamenala zisk úvodní sady pro Wickamyerovou.

Druhý set měl téměř totožný průběh. Za stavu 4-5 při vlastním podání Záhlavová-Strýcová odvrátila dva mečboly, třetí už ale Wickmayerová využila a zápas ukončila. "Cítila jsem tlak, protože dobře returnovala. Bylo to hop, nebo trop. Šla jsem na síť, Yanina mě prohodila a byl konec," řekla česká tenistka v televizním rozhovoru po zápase.

"Je to škoda, chtěla jsem do šatny přinést bod, ale aspoň jsem ji hodinu a půl na kurtu potrápila," uvedla Záhlavová-Strýcová před nedělním soubojem týmových jedniček mezi Wickmayerovou a Kvitovou. "Bylo to tak strašně vyrovnaný. Každý game byl vyrovnaný. Hrozně mě to zamrzelo, tak mi ukáply trošku slzy, ale zítra je taky den a možná důležitější než ten dnešní," doplnila česká reprezentantka.

Do druhé dvouhry jsou nahlášeny Flipkensová se Záhlavovou-Strýcovou, nominaci však kapitáni můžou změnit. Česká tenisová dvojka se nicméně cítí připravená sehrát i tři zápasy během víkendu. "Myslím si, že my už jsme na takové fyzické úrovni, že bychom ty tři zápasy měly zvládnout úplně v pohodě," dodala.

Wickmayerová po zápase připustila, že navzdory výhře ve dvou setech byl zápas s českou dvojkou velmi těžký. "Dobře servírovala a vrátila spoustu míčů. Ale byl to bod, který jsem musel získat. Takhle jsou naše šance vyrovnané," uvedla.

Belgické jedničce reálně hrozí, že bude muset během víkendu nastoupit ve třech zápasech. Přestože se po kurtu pohybovala se zabandážovaným kolenem, problém v tom nevidí. "Cítím se velmi dobře. Mohla jsem klidně hrát i tři sety a nebyl by v tom problém. Fyzicky není ani problém, abych nastoupila do nedělní čtyřhry," řekla Wickmayerová po svém devátém vítězném zápase ve Fed Cupu.

Do závěrečné čtyřhry přitom s belgickou jedničkou počítá i kapitánka týmu Sabine Appelmansová. Belgie totiž nemá, na rozdíl od Česka, typický deblový pár. V českém týmu tuto roli plní Záhlavová-Strýcová a Iveta Benešová. "Typický pár sice nemáme, ale Yanina čtyřhru nedávno hrála a dosáhla super výsledku. Kirsten může hrát čtyřhru taky velmi slušně," dodala belgická kapitánka.

Ve druhém semifinále vedou v Moskvě Rusky nad Itálií 2-0. Finále je na programu v listopadu.

- FED CUP semifinále -
sobotní výsledky (16. 04. 2011)

Belgie - Česko 1-1 po prvním dnu (Charleroi, tv. povrch / hala)
Flipkensová - Kvitová 2-6 6-7
Esa: 4:3. Dvojchyby: 1:1. Vítězné míče: 18:29. Využité brejkboly: 1/3 - 3/5. Nevynucené chyby: 33:32. Celkem získané míče: 63:75. Čas: 1:29 hod.
Wickmayerová - Záhlavová-Strýcová 6-4 6-4