Bartyová začíná naplňovat očekávání a dere se vzhůru
Některým tenisovým příznivcům možná jméno Ashleigh Bartyová nic neříká. Věřte ale, že dvacetiletá Australanka má obrovský potenciál a pomalými krůčky se přibližuje k nejvyšším patrům žebříčku WTA. Po osmi odehraných turnajích figuruje již v první stovce.
Rodačka z australského Ipswiche o sobě dala poprvé vědět v roce 2011, kdy v patnácti letech vyhrála juniorku Wimbledonu. V roce 2013 navíc prožila fantastickou sezonu ve čtyřhře. S krajankou Casey Dellacqua se probojovala do finále Australian Open, Wimbledonu a US Open.
Před třemi lety v září však jedna z hráček, které mnozí tenisoví experti predikovali zářnou budoucnost, učinila šokující prohlášení. "Potřebuji si dát od tenisu pauzu," oznámila těsně po skončení US Open bez udání jakéhokoli důvodu.
Zpětně se k celé situaci vyjádřila. "Potřebovala jsem nějaký čas, abych se psychicky srovnala. Tehdy pro mě byl tenis jen dřinou. Neužívala jsem si ho tak, jak bych si přála."
Těsně po oznámení tenisové pauzy se Bartyová zamilovala do jiného sportu - kriketu. Zjistilo se, že Australanka má všechny předpoklady pro to, aby byla vynikající pálkařkou. Svou kriketovou zkušenost si pochvaluje a ráda na ni vzpomíná.
"Bylo úžasné si na chvíli zkusit jiný sport a potkat nové lidi, kteří o tenise nic nevědí a ani je moc nezajímá. Hrát a být součástí týmu, aniž by mi někdo předhazoval tenis, bylo přesně to, co jsem potřebovala."
"Miluju týmové soutěže. Proto jsou pro mě fedcupová klání nejlepšími okamžiky roku. V tenise je to rarita. Každý většinu sezony bojuje sám za sebe. Je fantastické, když se s ostatními hráčkami sejdeme, makáme společně a bojujeme za naši zemi. Jsem ráda, když není upřena pozornost jen na mě," svěřila se Bartyová.
Loni si ale Australanka uvědomila, že je čas se k tenisu vrátit. Comeback zahájila loni v květnu. "Nikdy jsem neřekla, že definitivně končím," upozorňovala. "Potřebovala jsem jen pauzu. Pinkání pro mě najednou bylo zase přirozené. Popravdě jsem tenisovou raketu držela v ruce skoro každý den, protože jsem koučovala."
Hned při svém prvním vystoupení na větším podniku ITF v britském Eastbourne došla na oblíbené trávě z kvalifikace až do semifinále. Kvalifikací prolétla i na akci WTA v Nottinghamu, kde skončila ve čtvrtfinále, v němž nestačila ve dvou tie-breacích na Karolínu Plíškovou.
Ve Wimbledonu sice kvalifikaci nezvládla, nicméně po pětiměsíční pauze zavítala na turnaj série WTA 125k v Tchaj-peji, Tam se probojovala do čtvrtfinále. Nakonec však musela skvěle rozehraný duel o postup do semifinále kvůli zranění břišního svalu vzdát.
Během příprav na letošní sezonu nabírala síly a rok 2017 zahájila osmifinálovou účastí v Brisbane, kde potrápila světovou jedničku Angelique Kerberovou. Na domácím Australian Open poprvé v kariéře vyhrála zápas a prošla do třetího kola, čímž stanovila nové osobní maximum na podnicích velké čtyřky.
Od té doby na turnajích neprohrála jediný zápas. V malajském Kuala Lumpuru získala jako kvalifikantka svůj premiérový titul a navíc slavila double, jelikož se svou krajankou Casey Dellacquaovou ovládla deblovou soutěž. Díky úspěchům premiérově nakoukla do elitní stovky žebříčku.
Ke šňůře sedmi vítězství v řadě přidala dva dny starou výhru z právě probíhající akce WTA Premier Mandatory v Miami nad Eugenií Bouchardovou. Ve druhém kole ji dnes čeká australské derby se Samanthou Stosurovou.
"Od začátku kariéry se snažím hrát jinak než ostatní tenistky. Mám vlastní styl a ten chci hrát," řekla 91. hráčka žebříčku. Australanka se snaží výměny zakončovat hlavně ze silnějšího forhendu. Na kurtu zvládá všechny údery včetně jedovatého bekhendového slajsu.
Nepříjemnou soupeřkou je tedy v singlu i v deblu a obě soutěže plánuje hrát i nadále. "Zpátky u tenisu jsem skoro rok a jsem rozhodně připravená na veškeré výzvy. Vlastně jsem se cítila zpět ve formě už po dvou nebo třech turnajích," dodala sebevědomá Bartyová.
Komentáře
Darius byl u několika trenérů, jak to bývá. Dost zpočátku ho trénoval Jim Joyce, ten ale v něj moc nevěřil. Pořád chtěl měnit klukův servis, chtěl hlavně aby si to nadhazoval mnohem výš. Na to, aby si pamatoval jednoho z nejrychlejších serverů všech dob, českého Vladimíra Zedníka, který snad trefoval míček ještě než ten dosáhl vrcholu jen kousek nad jeho hlavou (bylo to tak rychlé, že se nedalo říct), byl příliš mladý. Náš kluk měl podobnou přirozenou akci a to Jim prostě nedokázal uznat. Proto mě trochu překvapilo, že Ashleigh Barty původně prošla jeho rukama. Jinak nevím o nikom jiném dobrém kdo by a tohoto tenisového centra vzešel, Ashleigh ale brzy také přešla jinam. Stejně jako náš syn. Toho nějaký čas učil Derek Schroder - původně Jihoafričan - ten hrál celkem 13 Wimbledonů, jak vždy hrdě připomínal a klukovi věřil. Co mu nevěřilo, byla ale jeho záda - když ta si v 16 udělal na turnaji v Hobartu, už to byl konec. Jeho kolega ze stejné líhně v Kelvin Grow Robert Smets to dotáhl až do šíršího výběru davisvupového týmu Austrálie a na 133 místo na světě - potom ho ale stejně náhle potkal podobný osud.. Občas se objeví na místních turnajích, už je jim ale oběma 32. Darius tenisovou rakatu úplně pověsil na hřebík, začal psát, vystudoval žurnalistku a management a dělá PR pro CSIRO, což je zde totéž jako u vás Akademie věd.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, on vtip je vlastně pouze v tom, že všichni cítí, že jestli má momentálně v Austrálii někdo na to navázat na Stosurovou, je to právě Ashleigh.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
osobně jsem si Ash oblíbil, něčím mi připomíná Jamie Hampton -- asi špetkou klukovského rošťáctví, které mají obě v povaze (nikdy nezapomenu, jak si Jamie koleno od hlíny "vyčistila" rukávem trička :-)), něco zcela mimo uvažování takové Marie Šarapovové).
>>>>>>>>>> doufám, že si Ash užiju dýl, než smolařky Jamie.
:-)
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele