Pořadatelé turnajů se stále nepoučili a používají nekvalitní míčky. Stěžuje si i Sabalenková

8. 2., 12:31
Téma 26
Aryna Sabalenková (26) na sociálních sítích opět otevřela téma ohledně kvality tenisových míčků používaných na profesionálních turnajích. Světová jednička sdílela fotografii dvou balónků, jednoho použitého a jednoho nového. Rozdíl mezi nimi je šokující.
Profily hráčů
Sabalenková si stěžuje na míčky na turnaji v Dauhá. (@ČTK / imago sportfotodienst / Schreyer)

Aryna Sabalenková na sociálních sítích zveřejnila fotografii z tréninkové přípravy na turnaj WTA 1000 v Dauhá. Světová jednička často sdílí fotky či videa, jak trénuje. Tentokrát tomu je ale jinak. Běloruska vyfotila dva míčky, jeden nový a druhý s kterým hrála 25 minut. Rozdíl mezi nimi je ohromující.

Použitý balónek je už od pohledu zdeformovaný a chlupatý. Na hru s takovými míčky se tenista nadře, létají menší rychlostí a mají podstatně horší odskok než ty nové.

V tenisovém zápase se míčky mění nejdříve po rozehře a sedmi gamech, poté po devíti. Takový úsek se může protáhnout klidně i na hodinu a tenisté stále musí hrát s takto použitými balónky. Při výměně míčků na nové se tedy hra podstatně zrychlí a změní se rytmus hry.

Sabalenková chtěla upozornit na špatnou kvalitu míčů veřejně, jelikož si stále více tenistů na toto téma stěžuje a organizace WTA ani pořadatelé turnajů s tím nic nedělají. "Už déle, než sezonu mluvíme o tom, jak jsou míče těžké a jak rychle na mnoha turnajích degradují. Tohle je jeden z nejhorších míčků, se kterými jsem hrála," vyjadřují se tenistky pod příspěvkem Bělorusky.

Na kvalitu balónků značky Dunlop si stěžují také tenisté na probíhajícím turnaji ATP 500 v Dallasu. Po několika gamech jsou těžké a tenisté se na hru s nimi nadřou. Stěžoval si například čtvrtý hráč světa Taylor Fritz či jeho krajan Brandon Nakashima.

Zhoršená kvalita balónků nedělá tenistům potíže jen při hře, ale způsobuje také četná zranění zápěstí, loktu, či ramene. Právě s těmito problémy se v poslední době potýkalo několik hráčů a hráček.

TenisPortal.cz, Jakub Hájek

Komentáře

26
Přidat komentář
ivo.novak@volny.cz
V minulém století jsme se snažili vyrábět tenisové míče. Vyrobili jsme míče s nestálou kvalitou - dobré i méně dobré. Výroba je tak trochu "alchymie". Tak jsme skončili.
i/ Tenisté i tenistky si často pletou odskok míčů s jejich váhou. Těžké míče (hokynářsky gramy) u dobrých výrobců nepředpokládám. Váha (hmotnost) míče je v tenisových standardech a každý ředitel turnaje i hráčův tým si je může kdykoli převážit a to jak při tréninku, tak i při zápase.
ii/ Odskok míčů (pružnost) je také snadno měřitelná - odskok z výšky takové a takové musí být alespoň tolik a tolik. Hráč si pružnost míče může sám změřit jednoduchým vyhozením do výšky a odhadem výšky odrazu. Odskok je - jak doufám - pořád ve standardech (pravidlech tenisu).
iv/ Další parametry míče vyžadovaly speciální ale ne složitý mechanický přístroj. Jeho normu nám pomohl sehnat pan Pála (ING. z VŠCHT Dejvice) senior a my jsme ho vyrobili.
v/ Míč je pokryt meltonem a ten je klíčový pro kvalitu (chlupacení) a počet úderů, které snese. Dnešní kvalita meltonů by měla být už jen dobrá. My jsme meltony testovali (tkané a česané i ty netkané) na kurtu a počítaly jsme údery. Pak jsme míče převážili (úbytek) a zhodnotili kvalitu.
vi/ Z tenisu se v posledních letech stala těžká atletika, opotřebení hráček a hráčů je veliké, zranění četná. Změna parametrů míčů by asi pomohla. Jaká změna - to nevím, ale chytré tenisové hlavy by na to určitě přišly. Firmy jako např. Danlop by pak míče naladily dle objednávky.

Ivo Novák
Reagovat
Vlk-v-trave
skvělý příspěvek... díky.
Reagovat
StefanosBadosa
zachvilku kovacovo galaktikos
Reagovat
paddy
to je v poslední době hodně medializované téma
na Canal+ jsem viděl kousek reportáže a víceméně říkali to stejné

vyplétač doplnil, že dnešní rakety jsou tvrdší, takže se problém se zraněním násobí
hráči by si mohly míče kupovat sami ze svého
výroba se přesula do Asie a po covidu šla kvalita materiálu dolů, na zranění si musí zvyknout smile

je ekologické, míč po pár gemech vyhodit?
hráči létají letadly a rádi podporují ekologii smile
jedno řešení se nabízí, 5 % PM turnaje věnují do kvalitnějších míčů
už vidím, jak to hráči odsouhlasí, když chtějí stále více peněz smile
Reagovat
paddy
toto je obyčejný vývoj ekonomiky smile
firmy se snaží maximalizovat zisk, takže nejjednodušší je osekat náklady, tržby se hůř navyšují - firmy šetří i na personálních nákladech, které jsou často jedna z největších nákladových položek

spotřebitel má také svůj podíl, protože chce co nejnižší cenu

avšak ceny materiálu atd. v čase rostou díky inflaci
jak je tedy možné, že některé výrobky v ceně nerostou (typicky textil)??? smile

odpověď je prostá - šidí se na materiálu smile
dříve bývala trička s 400 g gramáží, nyní jsou okolo 140 g a je to vidět, skoro síťovina a lidi v tom vypadají jako socky
snad jakýkoli druh textilu má nižší gramáž než před 20 lety

šidí se i potraviny, náhražky z méně kvalitních surovin jako palmový olej, škroby a jiné vychytávky
a když nejde snížit cenu materiálu, tak se sníží gramáž (shrinkflation) a cena může zůstat stejná, a inflaci surovin se tím podaří přenést na zákazníka
zákazník má ale radost, že ušetřil smile smile

a k tomu jeden kontrast, že na západě jsou kvalitnější ale levnější potraviny či drogerie
- firmy vědí, že české svoloči stačí nabídnout velkou slevu a zákazník je nadšený, že si koupí skrytě předražený produkt smile

mzdy (peněženka zákazníka) ale v čase rostou, takže proč některé segmenty trhu (textil, potravin) v ceně stagnují či málo rostou?
odpověď je spotřební koš
lidé nyní utrácejí velké peníze za telekomunikační služby a jiné věci, které dřív nebyly

zákazník chce být za borce, když má iPhone, a nevadí mu, že večer sežere ošizený tukový rohlík smile
pozn: iPhone má brutální ziskovou marží (okolo 50%; konkurence cena/výkon má okolo 10 %) ale "borci" si rádi připlatí za značku smile
Reagovat
Pavol
Belinda blahoželám. Radosť pozerať.
Reagovat
winsett8
A co na to Wilson či Babolat? Možná je čas na změnu dodavatele. Každopádně vím, že v minulosti se hrálo i s jinými značkami.
Reagovat
muster
Head
Reagovat
Mantra
barum
Reagovat
muster
Optimit
Reagovat
Tomas_Smid_fan
barum optimist
Reagovat
Vlk-v-trave
Jakub Hájek otevřel krátkým článkem velmi zajímavé téma, sic díky Sabalence, ale novinář stejně pracuje díky různým podnětům... každopádně si dovolím říct, že Kuba nevyužil tolik ten potenciál... který se nabízí...

Standartizace míčků v tomto sportu je něco, co tenhle sport potřebuje. Dá se říct, že kolem míčku se vše točí... a je to mnohem závažnější téma než povrch, rakety, výplety nebo outdoor, indoor atd.

Mimo to otevřu pandořinu skříňku tohodle sportu... je to už velmi dávno... v dobách tzv. devadesátek, kdy jsem se procházel kolem Fulneka... Kvitovou jsem sice nezahlédl, ale zahlédl jsem rybníky ve kterých plavalo kvantum pucek (použitý tenisový míček). Vypadalo to "zajímavě"... a bylo to se silným osobním prožitkem, který si pamatuji dodnes... prostě tenisové rybníky...místo žab pozorujete pucky.... tam mně poprvé napadla ta "apokalyptická" vize... tak jak se v zimě brodíme sněhem, tak se budeme jednou v budoucnu brodit puckama, prostě vyjdeme z baráku do obchodu a budeme se prodírat míčkama, které zaplaví celou planetu... pochopitelně, že tenhle futuristický obraz je ujetý... ale úplně stejně je ujeté to, že v době hologramů, vysoké technologie nikdo nepřišel na trh s invenčním projektem míčků, které by vydržely ne - jeden zápas bez změn, né - jeden turnaj, ale klidně i rok...
Reagovat
Vlk-v-trave
Po světe se tak kutálí víc pucek než lidí... a proč? Na to ať si odpoví každý z nás...
Ano Arynku chápu, také nesnáším pucky... a odmítal jsem s němi hrát... ale je opravdu nutné držet ve sportě některé věci ? V tomhle je ten sport opravdu zaostalý... a vývoj, modernizace jde úplně do jiných sfér než je možná potřeba...

Dle vzoru rebelů s MegadetH... Balls sell, but who is buying... říkám, že tohle je ostuda tenisu a né prohry nějakých hráčů, nebo zbytkové tzv. dopingy atd. Tohle si žádá změnu...a řádnou evoluci... vždyť ten kulatý míček je centrálním předmětem tenisu, a bez něho to fakt nejde... hrát se dá na čemkoliv, s čímkoliv, kdekoliv, dokonce i bez soupeře, ale bez míčku jen ve virtualní realitě...

#a.prece.se.toci...:-))
Reagovat
victim
Zajímavá asociace.Píšeš o tenisáku a naskočí ti Megadeth.Já zase když vidím Kyrgiose tak si vzpomenu na Kreator.

Society failed to tolerate me
And I have failed to tolerate society

Jak ta hlava někdy funguje.
Reagovat
Vlk-v-trave
:-))
jo, cesty myšlenek jsou nevyzpytatelne...
Reagovat
victim
Jo jo a na tu stížnost taky mohli vybrat někoho jinýho.Sabalence můžou odpovědět že takové míče které by hned nezničila vyrobit neumějí.
Reagovat
Vlk-v-trave
Doufejme, že se k ní někdo přidá...

Také doufejme, že během zápasu ten míček nenapálí tak, že na druhé straně místo pucky dopadne roztrhaná mrtvolka míčku bez odrazu, neboť v těhle dobách si dokáži představit empajra, který to vklidu uzná jako winner...:-))
Reagovat
frenkie57
Horší by bylo, kdyby na kurt dopadla roztrhaná mrtvolka hráčky zasažené puckou od Sabalenkové.
Reagovat
Vlk-v-trave
Koukám, že rád sleduješ horory... :-))
Reagovat
frenkie57
Je to slušný byznys. Kdyby vydržely mnohem více, také by se jich prodalo mnohem méně. To by však šlo částečně kompenzovat vyšší cenou. Každopádně by výrobcům klesly příjmy a to je pro ně noční můra v jejich podnikatelských snech.

Také by mě docela zajímalo, co se dělá s puckama, zda se nějak recyklují a recyklát se přidává do výroby nových míčků nebo jdou prostě jenom na skládku jako 90% všeho, co člověk vyprodukuje a použije.
Reagovat
JakubHajek
O recyklaci použitých míčků se v Česku snaží firma Dropp (www.dropptennis.com). Do jejich boxů, které jsou umístěné v klubech a halách, vyhodíte staré míčky a oni ty krabice pak sváží. Snaží se tím omezit počet míčků na skládkách.
Reagovat
frenkie57
Děkuji moc za info.
Reagovat
Vlk-v-trave
děkuji za doplnění.
Jsem si říkal, že určo něco bude... ale ta standartizace si zaslouží pozornost, ty rozdíly na okruhu jsou někdy drsné..., míček by si zasloužil větší pozornost než má... a něco pořádnějšího si myslím by nebyl problém vymyslet... včetně se změnou hodnoty výroby a prodeje... :-))
Reagovat
muster
Martincová dávala použité míče do krabice na nějaká veřejné místa, že sii je tam lidi mohou vzít na další využití
Reagovat
Vlk-v-trave
https://www.nationalgeographic.com/premium/article/tennis-balls-us-open-pollution-recycle
Reagovat
muster
jestli výrobci právě nezačali do těch balónů cpát nějakou,,ekologickou příměs,, a proto stojí za starou belu
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist