Lendl by chtěl zpět české občanství
"Jezdí se mi sem velice dobře, dřív jsem sem tolik nejezdil. Cítím se tady jako doma, ale s americkým pasem je to divné. Zamýšlím, zda se na to dá podívat, zda bych mohl mít dva pasy. Pro mě by to bylo fajn," řekl Lendl a vtipkoval, že Davisův pohár už si ale za Česko nezahraje. "Ten už hrát nemohu, nejde to fyzicky," usmál se.
Padesátiletý Lendl je momentálně v Česku kvůli páteční exhibici Advantage Tennis III. V ostravské ČEZ Areně se v duelu bývalých prvních hráčů světa střetne s legendárním Švédem Björnem Borgem.
Lendl svým přáním navazuje na Martinu Navrátilovou. Bývalá světová jednička měla americké občanství od roku 1981. Po sametové revoluci ale požádala o české občanství a dostala ho 9. ledna 2008.
Lendlův odchod do Ameriky se začal rodit po velké slávě. Lendl byl hrdinou, když v roce 1980 pomohl Československu vyhrát Davisův pohár. Stále více ale byl komunistickému režimu trnem v oku. Zrádcem socialismu se stal v roce 1983. Tehdy hrál exhibici v jihoafrické Bophutatswaně a od ČSTV za to dostal pokutu 150 tisíc dolarů, byl vyřazen z Davis Cupu a na jeho jméno uvalili komunisté embargo v médiích.
Později se pohlaváři snažili tehdy světovou jedničku Lendla získat zpět slibem, že obdrží vystěhovalecký pas, pokud podepíše smlouvu o reprezentaci na deset let. Lendl kývl, ale pasu se nedočkal.
V USA žije Lendl od roku 1984, o tři roky později požádal o americké občanství, které chtěl dostat okamžitě kvůli olympiádě v Soulu. Americký kongres jeho žádosti nevyhověl, protože neměl od československých úřadů potvrzení o zřeknutí se občanství. Lendl musel vydržet stanovených pět let, Američanem se stal 7. července 1992. O dva roky později s tenisem kvůli chronickým problémům se zády skončil.
"Musel jsem z Československa odejít. Kvůli lepším podmínkám na přípravu i proto, že jsem poznal, co to je komunismus. Celý život jsem v něm strávit nechtěl," řekl tehdy Lendl. V USA se v roce 1989 oženil se Samanthou Frankelovou a spolu vychovávají pět dcer.
Lendl během své kariéry vyhrál 94 turnajů včetně osmi grandslamů. V čele světového žebříčku strávil celkem 270 týdnů.
Komentáře
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele