Lehečka je v útlumu. V generálce na French Open podlehl Marozsánovi
Čtvrtfinalistovi Australian Open Jiřímu Lehečkovi se letos na turnajích Masters 1000 dařilo. V Indian Wells si připsal premiérovou výhru a v Miami i v Monte Carlu se dostal dokonce do 3. kola.
Přes prvního soupeře se nedostal až v Madridu a v Římě, kde se poprvé, respektive podruhé na takto velké akci ocitl mezi nasazenými. V úvodním kole tak měl volný los a tím pádem v prvním zápase narazil na rozehraného soupeře. Navíc pokaždé na kvalifikanta, jenž v tamních podmínkách odehrál již tři utkání.
Zatímco před dvěma týdny ve Španělsku utrpěl debakl s lucky loserem Andrejem Ševčenkem, dnes v italské metropoli podlehl 6-4 1-6 6-7 nyní již čtyři duely neporaženému 135. hráči světa Fábiánu Marozsánovi. O dva roky staršímu Maďarovi, který debutuje na podniku ATP.
Zápas byl rozehrán už v sobotu a český tenista získal první set, pak ale ztratil čtyři z pěti servisů a za stavu 6-4 1-6 a 1-2 před podáním soupeře jeho trápení přerušil déšť. Dnešní dohrávku Lehečka zahájil brejkem a dokonce měl brejkbol na 4-2, ale nádech k obratu nedotáhl. V rozhodujícím tie-breaku prohrál od stavu 4-2 pět bodů po sobě a utrpěl třetí porážku v řadě.
Zatímco v úvodu sezony Lehečka prohrával pouze s hráči se zvučným jménem, dnes poprvé od loňského října nestačil na hráče mimo Top 100 a dva týdny před startem French Open je bez zápasového rytmu.
23letý Marozsán si vítězstvím zajistil prestižní souboj s Carlosem Alcarazem. Španělským favoritem, který se za osm dní vrátí do čela světového žebříčku.
Alcaraz na prvním místě vystřídá Novaka Djokoviče, i kdyby 35letý Srb dokázal v Římě obhájit loňský titul a celkově posedmé triumfovat. Dnes porazil 6-3 4-6 6-1 Bulhara Grigora Dimitrova, přestože ve druhém setu po ztrátě 12 fiftýnů v řadě přišel o vedení 4-2, vzájemnou bilanci upravil na 11-1 a na třetí pokus letos na antuce vyhrál dva zápasy po sobě.
"Dnes jsem měl vyhrát ve dvou setech. Vedla jsem 4-2, ale pak do hry přišly nové míčky, udělal jsem dvojchybu a energie zápasu se zcela změnila. Neudržel jsem úroveň své hry, ale naštěstí jsem se rychle vrátil zpátky do hry," komentoval Djokovič.
"Během kariéry jsem odehrál spoustu zápasů v různých podmínkách a víc zápasů jsem vyhrál, než prohrál. Vždy se v klíčové momenty dokážu zkoncentrovat, poučil jsem se z řady prohraných finále grandslamů, v nichž jsem prohrál se skvělými hráči jako Murray nebo Nadal. Vždy je důležité pochopit, co funguje nejlépe. Důležité je nastavení hlavy a pochopitelně fyzická kondice," dodal vítěz 22 grandslamů.
O čtvrtfinále, ve kterém nechyběl v žádném z předchozích 16 startů, si Djokovič zahraje s Britem Cameronem Norriem (h2h 2-0).
Daniil Medveděv vyhrál zápas v Římě až na čtvrtý pokus, když Fina Emila Ruusuvuoriho porazil 6-4 6-2. O postup do osmifinále si zahraje se Španělem Bernabém Zapatou (h2h 0-0).
Řek Stefanos Tsitsipas vstoupil do soutěže výhrou nad Portugalcem Nunem Borgesem, kterého v dohrávaném utkání porazil dvakrát 6-3. Ve třetím kole se loňský finalista utká s domácím Lorenzem Sonegem (h2h 2-0).
Casper Ruud udolal 6-1 4-6 7-6 Kazacha Alexandera Bublika, s nímž vede ve vzájemné bilanci už 5-1, a teprve podruhé v sezoně vyhrál alespoň dva zápasy po sobě. V osmifinále norský semifinalista posledních dvou ročníků vyzve Srba Lasla Djereho (h2h 0-2).
Počtvrté v kariéře v italské metropoli startoval Američan Taylor Fritz a opět se nedostal ani do třetího kola. Letos 9. hráč světa ve svém úvodním vystoupení prohrál 4-6 1-6 s Němcem Yannickem Hanfmannem.
Alexander Zverev ve svém úvodním zápase udolal 5-7 6-3 6-4 Belgičana Davida Goffina a vzájemnou bilanci upravil na 3-4. Ve třetím kole se německý šampion z roku 2017 utká s Američanem Wolfem (h2h 0-0).
Domácí Jannik Sinner se ve třetím kole nečekaně nadřel na výhru nad Alexanderem Ševčenkem, kterého zdolal až po dvou a čtvrt hodinách boje 6-3 6-7 6-2. O čtvrtfinále se italský tenista utká s Argentincem Franciscem Cerúndolem (h2h 2-1).
• Dvouhra - 3. kolo • |
Djokovič (1-Srb.) - Dimitrov (26-Bulh.) 6-3 4-6 6-1 |
Ruud (4-Nor.) - Bublik (Kaz.) 6-1 4-6 7-6(0) |
Rune (7-Dán.) - Fognini (It.) 6-4 6-2 |
Sinner (8-It.) - Ševčenko (-) 6-3 6-7(4) 6-2 |
Norrie (13-Brit.) - Fucsovics (Maď.) 6-2 7-6 |
F. Cerúndolo (24-Arg.) - Barrere (Fr.) 6-7(0) 6-2 6-2 |
Popyrin (Austr.) - Safiullin (Rus.) 7-5 7-5 |
Djere (Srb.) - Garín (Chile) 6-3 2-1 / skreč G. |
• Dvouhra - 2. kolo • |
Marozsán (Maď.) - Lehečka (32-ČR) 4-6 6-1 7-6(4) |
Medveděv (3-Rus.) - Ruusuvuori (Fin.) 6-4 6-2 |
Tsitsipas (5-Řec.) - Borges (Portug.) 6-3 6-3 |
Hanfmann (Něm.) - Fritz (9-USA) 6-4 6-1 |
Tiafoe (12-USA) - Altmaier (Něm.) 3-6 7-5 6-3 |
Musetti (18-It.) - Arnaldi (It.) 6-4 6-4 |
Zverev (19-Něm.) - Goffin (Belg.) 5-7 6-3 6-4 |
Cecchinato (It.) - Bautista (21-Šp.) 6-2 6-2 |
Komentáře
Takže suma sumárum s jinými menšími turnaji v roce 2023 vydělá tak 600.000 EUR, což je přes 30% toho, co za celou kariéru.
Maras.
Pošli mi podobné příklady za poslední třeba 2-3 roky, stačí přibližně.
O tomhle případu stejě nevím
Fakt šílený ten tenis.
Čorič byl zatím úplně mimo, začal hrát až poslední týdny na antuce, Eubanks vyhodil ten den každý úder na tribunu a i tak uhrál set, Norrie totálně tragický výkon a hrálo se pět setů, Aliassime rovněž letos absolutně průměrný tenista. První soupeř ve formě Tsitsipas vyhrál 3:0, na pohodu si pohlídal i TB kde Lehečka uhrál dva míče.
Od Dauhá, kde Rublev ten zápas brutálně odevzdal jsou výkony Lehečky hodně slabé, ale ještě to jakž tak dokázal ukočírovat, druhý zápas s Rublevem uhrál šest gamů, pak Kokkinakis, jemný záchvěv nečeho v MC a pak skalpy max Albota s Monfilsem, Kecmanovič ho rozbil jak cikánské hračky a další příběh známe.
Může prohrát s kýmkoliv z TOP200 na jakémkoliv turnaji.
Lehečka hrál na AO skvělý tenis + měl trošku štěstí, že jeho soupeři byli výrazně pod svými možnostmi (Norrie, Aliassime). První lepší soupeř ve formě Lehečku přehrál ve všech aspektech hry.
Obecně známý fakt, popisuje to i Davor dole. Nestačí porazit ty nejlepší abys byl nejlepší, musíš je porážet a to je rozdíl.
A v neposlední řadě se chci zeptat na loket? Limituje loket jeho servis? A co BH a FH? A co jeho kondice?
Díky za zpětnou vazbu.
Úroveň hráča je možné hodnotiť len z dlhodobého hľadiska a tam ešte Lehečka neukázal, že má na najvyššie priečky. Väčšina laikov čo sleduje tenis ale nevníma tieto súvislosti a hráčov hodnotia len podľa aktuálnej dispozície. Ja som sa už na AO smial, keď som videl komentáre, ako bude Lehečka do konca roka v top10. V skutočnosti bude pre neho úspech, keď sa udrží v top50, hráčov s podobnou výkonnosťou je totiž za ním veľké množstvo. Potenciál má veľký a do budúcna kľudne môže byť stabilným hráčom top20, ale tiež to nie je žiadny Sinner, Alcaraz alebo Rune a je pred ním ešte množstvo práce, aby sa k tým najlepším priblížil...
Ševčenko hrá so Sinnerom neskutočne vyrovnanú partiu, a to hrá Sinner skvele. Turnaj predtým skoro vyradil Medvedeva a keby sa tu stretol s Lehečkom, tak by mu v tejto forme nadelil podobný debakel ako v Madride, a to je v rebríčku ďaleko za ním...
Ja Lehečku nijako nepodceňujem, naopak jeho hra sa mi veľmi páči a prajem mu, nech sa dostane čo najvyššie, ale zase nevidím zmysel ho stavať do nejakej pozície, v ktorej ešte nie je a chýba mu dosť veľa, aby sa tam dostal.
Či jeho hre najviac pasuje hard, to by som sa ešte neodvážil tvrdiť. Štatisticky má najlepšie výsledky na antuke, akurát na harde trafil životnú formu na dvoch- troch turnajoch, potom na ďalších boli jeho výkony podobne šedé, ako v súčasnosti na antuke...
A to já si klidně troufnu tvrdit, co více pasuje jeho hře. Slušný servis, skvělý forehand, častá hra na síti. Naproti tomu přece jen horší pohyb, return i obranná hra. Dlouhé výměny mu nesvědčí, potřebuje zabíjet a zkracovat výměny. Statisticky nejlepší na antuce, protože toho tam odehrál nejvíce.
Ale srovnání třeba 33-letého Struffa s Noskovou/Fruhvirtovou IMO smysl nedává - u Struffa, ano, jedná se o jasný ústřel. Lindám je 17/18, obě byly světové top juniorky a obě v (na dnešní tenis) mimořádně mladém věku zvládají přechod mezi dospělé. Že ta výkonnost zatím není konstatní, to je naprosto logické (ještě se nejedná o "hotové hráčky, mají různou zkušenost s jednotlivými povrchy, tlaky prvních obhajob, potvrzování rolí favoritek, fyziologické změny...)..
typickej případ jednorázového ústřelu je 28-letá(?) Trevisan - loni stejné combo 2 turnajů v řadě - titul v Maroku + SF Rolland Garros jí drželo celou sezonu na hranici Top20..
porovnávat tyto jednorázové ústřely s ještě nevyrovananou výkonností talentovaných juniorek, které zatím přes dílčí výpadky míří pořád vzhůru, nedává smysl...
Tyhle dvoutýdenní turnaje jsou úplná hrůza opravdu, vůbec to neodsejpá
Škoda, že si nepřihlásil nějaký ten challenger 175, to by mu možná pomohlo odehrát zápasy ...
V race je i tak pořád v elitní dvacítce, snad uhraje pár kol na RG
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele