Fognini v Monte Carlu vyřadil Nadala a je poprvé ve finále turnaje Masters!
Rafael Nadal na antuce v Monte Carlu vyhrál posledních 18 zápasů a 25 setů a proti Fabiu Fogninimu to vypadalo, že sérii bez problémů prodlouží, protože se v prvním setu ujal vedení 3-1. Jenže osmnáctý hráč světa zabral, skóre otočil a ve druhé sadě už utkání dominoval.
Fognini se ujal vedení 5-0 a 40-0, ale Nadal odvrátil tři mečboly a prvního kanára v Monte Carlu od roku 2005 a celkově čtvrtého na antuce zažehnal. Poté už ale jen snížil na konečných 2-6 a přišel o šanci získat v Monte Carlu čtvrtý titul za sebou.
"Včera jsem mu říkal, že mám hru, se kterou ho můžu porazit," prohlásil Fognini, který je teprve čtvrtým hráčem v historii, který porazil Nadal na antuce víc jak dvakrát. Třikrát se to povedlo ještě Gastonu Gaudiovi a Dominicu Thiemovi, sedmkrát pak Novaku Djokovičovi.
"Už jsem nad ním párkrát vyhrál. Jednou to byl bláznivý zápas na US Open, dvakrát jsem vyhrál na antuce. Takže jsem věděl, že nemám co ztratit, protože zejména na antuce je to proti němu velmi těžké," přiznal Fognini, který všechny tři předchozí výhry proti Nadalovi slavil v roce 2015, kdy zvítězil v Riu de Janeiro, v Barceloně a na US Open.
"Byl to prostě přesně ten den, kdy se vám vůbec nic nedaří. Navíc Fabio hrál skvěle," řekl Nadal. "Odehrál jsem jeden z mých nejhorších zápasů na antuce za posledních čtrnáct let. Se štěstím jsem ve druhém setu získal dva gamy, takže jsem alespoň odvrátil ještě horší výsledek. Vůbec jsem při zápase nepřemýšlel, jen nad tím, jak špatně hraju," dodal.
Dvaatřicetiletý Nadal startoval v Monte Carlu pošestnácté v kariéře a teprve popáté své snažení nedotáhne až k triumfu. Letos startoval po kratší pauze zaviněné zranění pravého kolena, kvůli němuž v březnu odstoupil z Indian Wells a nehrál v Miami. Příští týden ho čeká Barcelona, kde bude útočit na 12. titul.
Fognini v Monte Carlu předvádí skvělý tenis a prožívá nejlepší turnaj sezony i kariéry. Poprvé v sezoně totiž vyhrál víc jak dva zápasy po sobě, teprve potřetí v kariéře byl v semifinále turnaje Masters a vybojoval své největší finále.
V neděli jednatřicetiletý Fognini narazí v prvním vzájemném duelu na Dušana Lajoviče, kterého čeká vůbec první finále v kariéře. Nenasazený 28letý Srb si v semifinále poradil 7-5 6-1 s turnajovou desítkou a čtvrtfinálovým přemožitelem světové jedničky Novaka Djokoviče Rusem Daniilem Medveděvem.
Fognini přitom až v Monte Carlu slavil první letošní výhru na antuce, na které předtím prohrál všechny čtyři duely. I v Monaku měl v úvodu namále, neboť s Rusem Andrejem Rubljovem prohrával 4-6, 1-4 a čelil celkem pěti brejkbolům, ale vývoj dokázal otočit. Kromě Nadala vyřadil i světovou trojku Alexandera Zvereva či nasazenou devítku Chorvata Bornu Čoriče.
Pokud Fognini získá první titul z turnaje Masters 1000, posune se v pondělí na post světové dvanáctky a překoná tak své dosavadní maximum.
• Dvouhra - semifinále • |
Fognini (13-It.) - Nadal (1-Šp.) 6-4 6-2 |
Lajovič (Srb.) - Medveděv (10-Rus.) 7-5 6-1 |
Komentáře
Vies kolko čistého času bola loptička v hre, na antuke, vo finále RG17 medzi Nadalom a Wawrinkom?..
Zhruba 12-14min...:-)
Ja len tak, ze ci si ty vlastne uvedomujes, aku somarinu si zadelil. Skoro som spadol zo stoličky :)
A to si hovoris clovek, ktory sleduje tenis viac ako 10r..
Ani vo finále AO12 v 6hod zápase nebola loptička v hre 2.5hod :)
Ani v zápase Isnera s Mahutom...Si pusti niekedy stopky..
Dobré ránko, ty laik.
Tymto si to len korunoval...
Ved priznaj, ze si napisal koninu...
Ci ty rátas pod výmenou aj tie 25sek prestoje medzi nimi?..
Výmeny pod 7 úderov, ktoré tvoria v globále znacnu cast zápasu su pod 10sek, zhruba tretina z nich su 1-3 sek dlhe vymeny pri skazených returnoch, esách, priamych bodov..
Hruby odhad..Ak sa za zápas odohrá 200 výmien a 30 gemov. Tak to je 200x25 sek (83min) + 15x90sek (22.5min) plus dalsich 6-8min medzi setmi s kopec dalsich vedlajsich vplyvov, ktore tie prestoje natiahnu..Toto je zaručene cas, kedy sa nehrá...
Nadal s Wawrinkom odohrali 2hod finale, a okolo 140-150výmien..Hralo sa cca 14min
Tenista, ono sa to nezdá, lebo divák to vníma inak, je naozaj v plnom nasadení len zlomok celkého casu zápasu. Tak ako odpociva hokejista na striedačke, aj oni maju sancu vydychnut..
Ten zápas mal mimochodom 369 výmien, 55 gemov..Pri tych cislach, ktore som pisal vyssie pri prestojoch, a prestavkách to naozaj vychádza na pomer zhruba 2.5/3.5...Ale práve pri Nadalovi s Djoko by som v pohode veril, ze ten interval bol 25+ sekund medzi vymenami..
světadílech, tedy když nepočítám Antarktis... Ale NHL
jen ???? Ale , to není na hádání, já ani nechci se hádat
jak se tady hádají v noci někteří. Jinak příjemné
velikonoce. Zdraví Mahyček.
rozdíl to právě vyrovnává. Náš Jaromír ještě před 10 lety
patřil k nejlepším hráčům na světě !!! Já nechci ubírat
jednomu, či druhému, ale srovnání to není špatné. I když
tenis je idividuální sport, takže ve světovém byznysu
má trochu navrch. Ale, kdo z hráčů v ATP má navrch v
tom byznysu Roger, Rafa, Djoko, Murray, ano, ale dál už ne.
A tenis se hraje ve všech světadílech, ale NHL ne.
Tak proto to srovnání. Nic ve zlém ty dva sportovce sleduji
celý život. Úsměv-přátelský.
https://trends.google.com/trends/explore?date=all&q=%2Fm%2F01ltrs,Jaromir%20Jagr,%2Fm%2F01my95
Bohužel data jsou k dispozici jen od ledna 2004, tedy z doby, kdy byl Roger už na vrcholu a Jágr za ním, ale svým způsobem zajímavá data :)
Jsou jen 2 země, kde je Jágr během oné doby vyhledávanější než Federer...
1. Česko (což asi nikoho nepřekvapí)
2. Finsko :)
antuky, že bude rád. Tedy on nebude rád, ale stane se.
A Roland Garros- už nikdy nevyhraje. A to samozřejmě před
ním smekám, co dokázal, neuvěřitelné, ale zkrátka už ne,
to je přirozené i k tělu.
Co je nepřirozené, nebo dokonce nadpozemské, nad čím i
lékaři zírají je FEDERER A JÁGR !!!!!!! Samozřejmě může
jich být více, třeba Tiger Woods, ale stačí tyto dva
sportovci.
V NHL, obzvlášť pokud jsi stárnoucí hvězda, se na tebe v sestavě tlačí X mladých ambiciózních borců, kteří se sice tváří jako týmoví parťáci, ale ze všeho nejvíc na světě si přejí, abys to posral/to posíral dlouhodobě/vypadl a uvolnil jim místo (v době platového stropu i plat) -- pokud počítáme základ. Na farmě to mydlí dalších X borců, kteří si ze všeho nejvíc přejí, aby nahoře někdo odpadl/zranil se/prostě zmizel, aby je zavolali.
Do toho si vezmi, že základní část čítá 82 zápasů, které odehraješ během 7 měsíců.
To je v průměru jeden zápas každého dva a půl dne. K některým cestuješ přes celou Ameriku (pokud jsi hodně na východě nebo hodně na západě). Pokud jsi někde ve středu, cestuješ hodně prakticky furt.
Jasně, je to jiné, ale je to frmol jak prase, který má i na psychiku silně kumulativní účinek. A jakmile skončí tohle šílenství, začne play off, kde to vlastně teprve pořádně začne.
Myslím, že tenis je v reálu, když se nenecháš strhnout prvním dojmem, že borec jako musí hrozně zvládat hlavu a soustředění, v porovnání s NHL naprostá pohodička. Fyzicky i psychicky.
Pokud vypadneš ze hry v NHL, taky se ti může stát, že už se pak nemáš kam vrátit.
I proto musí ti borci často hrát se zraněním (se zlomeným zápěstím, prstem, žebrem). Jestli fakt myslíš, že to lze odepsat jako čistě fyzickou záležitost, která tě nedeptá i fyzicky, pleteš se :)
A fest.
Teď k tvé (nutno říct, že daty jednoznačně vyvrácené) slohovce:
Věkový průměr současné top ten v tenisu je 29 let. Samozřejmě ho zvedá sám Roger, ale kromě něj jsou v top ten další 4 třicátníci.
Tohle je věkový průměr top 100:
https://datawrapper.dwcdn.net/YgvtO/1/
Tj. 28,3 let a posledních patnáct let setrvale stoupá.
---
Tohle je věkový průměr útočníků v NHL k roku 2016:
https://www.macleans.ca/wp-content/uploads/2016/03/age_nhl_tablet.png
Nějakých 27 let a naopak posledních 15 roků soustavně klesal.
Tzn. je praktický nemožné určit, co je vlastně působivější:
Jestli fakt, že 44letý Jágr skončil v hlasování o Hartovu trofej v sezoně 2015/2016 na sedmém místě, nebo že teď 38letý Federer prodlévá na 4. místě světového žebříčku.
Osobně se kloním spíš k tomu, že Jágr byl a je ještě o chlup větší věkový fenomén. Šel totiž proti věkovému trendu, kdežto Roger v kontextu podrobnějších dat prostě jen potvrzuje širší trend.
Ale když s tím někdo začne, tak pro mě to srovnání není na místě také pro to, jelikož Jágra v NHL lze považovat za top hráče řekněme někdy do roku 2006, max 2007, poté již zcela jistě ne.
V tenisu věkový průměr mezi špičkovými hráči dlouhodobě stoupá, v hokeji klesá.
Jágr bojoval nejen se samotným věkem a časem, ale i s trendem.
Nevím o tom, že by si běžně fotbalové nebo hokejové mančafty v top ligách hýčkaly čtyřicátníky.
Jágr byl ve 44 letech pátý nejproduktivnější hráč v celé lize při hře 5 na 5. Vedl kanadské bodování svého týmu a -- opakuju -- v hlasování MVP skončil sedmý.
Srovnává se to špatně, a i proto bez jakýchkoli dat od boku vypálit, že to, co dělá teď Roger, je automaticky velkolepější, při nějakém podrobnějším zamyšlení neobstojí.
Tenis je totalne osamely. Nikdo ti neporadi, nepomuze (pokud nejsi Cheatdal). Vsechno je o tobe, nikam se neschovas, nikdo te nepodrzi.
V hokeji naskocis na 30 vterin, vydas ze sebe vse a odpocivas. Ve vyssim ceku uz JJ hraval tak 15 minut za zapas. V tenise v 5 setaku, hrajes cisteho casu vymeny tak 2,5-3 hodiny.
Prostě nejsi schopný vidět, že každá z těch "výhod", které podle tebe hokej nabízí, je vlastně skrytá hrozba.
:D
Ano, jsou určité aspekty, které jsou u tenisu náročnější. A je jich pár. A když domyslíš všechno do důsledku, srovnávat NHL a život na ATP je asi jako srovnávat nebezpečnou práci ve fabrice s nárazovým pinglařením u bazénu na riviéře.
Jo, střídání na 30 vteřin. Otřesy mozku, vybité zuby, umělé klouby... Závislost na prášcích na spaní, na painkillerech, pod kterými občas MUSÍŠ hrát.
Souhlasit tě nenutím, ale...
Ten tlak co popisujes neni celkem tak. Je to spis dlouhodobe, netyka sa to samotneho zapasu, kde ma hrac cistou hlavu. Mozna golmani jo. A taky se mne zda, ze srovnavas top zrace v tenisu s prumerem NHL. Takovy Crosby muze byt pul roku out a strjne ho neodepisi.
Crosby si pauzu dát MUSEL (mnohdy právě proto, že hokej je kontaktní sport). Byl fakt na vrcholu a byl nejlepší, takže ho podrželi. Kdyby se totéž stalo v roce 2022, 23, 24, už to bude jiné. A co teprve před vyjednáváním o nové smlouvě?
Tenista si pauzu dát může. A je celkem fuk, kolik mu je nebo na kterém je místě (pokud teda neřeší existenční starosti).
Takže když se stres a sračky nahromadí, prostě poleví nebo úplně vysadí.
A to je asi ta pointa. Je v tom sám, což má své nevýhody, ale taky celou řadu výhod.
Hokejista NHL je zaměstnanec pod smlouvou, který v podstatě bouchá šichty. A musí. Nelíbí se ti to? Čau.
Musí na trénink, až mu řeknou, musí na zápas, až mu řeknou, pokud ho trenér chytí s cigárem, dostane kartáč, pokud ho někdo vyfotí s drinkem v ruce o všední noci, hrozí mu scratch, až se nebude hodit, prostě ho vymění (stěhuješ se, sbal si, děkujeme moc za všechno, co jsi odvedl pro naši organizaci, a teď táhni (a pozdravu svou líbeznou ženu a ty krásňoučké dětičky a ať se jim dobře vede v nové školce/škole a tak dál)).
A když si teda odmyslím, že alespoň někteří tví spoluhráči jsou vesměs potenciální konkurenti, je i celá řada povahových typů, kterým sólo práce á la život na ATP vyhovuje daleko víc než kolektiv (ponorkáč) i z toho čistě osobního hlediska.
Kdybych si já osobně mohl vybrat, rozhodně bych se radši živil tenisem.
Nebol by som taktiez vobec prekvapeny, ak by ten tenista nalietal viac km ako hokejista..Hrac NHL odohra 40 zapasov vonku, ale chodia na tripy, kde to majú v 3-5-7-9 zápasových balíčkoch...
Mladi konkurenti cakaju na svoju prilezitost v oboch sportoch, tu by som to neporovnával, v kontexte ze by bol tenis zvyhodnený. Naopak
Slyšel jsi o advanced stats? Dneska jsi jako hokejista rozebraný do desetinných čísel. A jsou týmy v NHL, které na základě advanced stats staví kádr.
Nejde jen o celková čísla toho, kolik máš najeto, ale jak nahuštěně.
Hokejista v NHL jede zápas co 2,5 dne 7 měsíců vkuse. Ta perspektiva je neúprosná. Pak ještě playoff. A v těch zápasech dostáváš nařezáno.
Prakticky všichni ti borci jsou na prášcích, protože kvůli stresu, bolesti a permanentnímu jet lagu nejsou schopní normálně spát (což je u vrcholového sportovce zásadní problém).
Dovedeš si představit, jak někdo hraje tenis se zlomeným zápěstím nebo prstem nebo žebrem? V NHL (v playoff zejména) běžné. Ano, hokejkou nepinkáš tisíckrát za zápas. Ale představ si, že ti do toho zlomeného zápěstí někdo dá sekeru.
Představ si jen ten strach, který cítíš, když zraněný jezdíš mezi těmi stokilovými hovady. Bojíš se jak poraněné zvíře. Nebo se vciť do takového Lindrose, když ho třikrát kompletně vypnuli, jak se asi pak cítil, když projížděl středem kluziště.
Nebo Crosbyho, kterému všichni připomínají, že je jeden otřes mozku od konce kariéry, jak se mu hraje, co psychika, tlak, jestli se bojí a tak.
To, že uzavřeš jednocestnou smlouvu, není absolutně žádná jistota, že tě někdo nevytlačí z kádru. Pokud stojíš za prd, poputuješ sestavou dolů. Pokud jim vzhledem k platu neposloužíš, vymění tě.
A hrozba tradu je pro většinu hráčů jeden z nejhnusnějších tlaků, které tam zažívají, obzvlášť pokud mají rodiny s dětmi. (A spekuluje se o nich prakticky neustále, takže přízrak stěhování se nad tebou vznáší furt.)
Za NHL zůstávají vykořeněné trosky. Paul Kariya byl svého času přijatý na Harvard. Po třech otřesech mozku (z nichž jeden ho kompletně vypnul, ale stejně se musel vrátit na led do situace, kterou si vůbec nepamatuje) testoval s 25. percentilem. Takže z nadaného studenta po kariéře v NHL prakticky nepoužitelný materiál.
Z určitých, strašně specifických hledisek, je tenis na vrcholové úrovni náročnější. Obecně, ani náhodou. A pro starce?
Kdepak.
Vzpomeň si na Svatoše. Ne, život na ATP tě opravdu takhle nezpustoší. A to ani náhodou. Naopak.
Život na ATP je tak jednoduchý, že během něho potkáš materiál typu Tomic a Kyrgios. Takový namachrovaný a zbytečný blbeček v NHL? To by bylo rychle AHL. A tam by to byly prázdniny v Kambodži.
Srovnávat náročnost profi tenisu a hokeje v NHL je asi jako srovnávat náročnost tai chi a profesionálního boxu. Taky bys našel vyklidněné polobuddhy z lokálního klubu typu Zlatý drak, kteří jsou schopní říct, že tai chi je náročnější na psychiku a možná i fyzičku.
Jak pravil klasik: Tak určitě.
Pokud si ale něco nemyslíš, tak k tomu fakt nemám co dodat.
Až si zase budeš chtít něco myslet, můžeš si třeba něco přečíst:
https://lastwordonhockey.com/2018/01/31/mental-illness-in-the-nhl/
http://slapshotdiaries.com/bryan-fogarty-and-tragedy/
https://lastwordonhockey.com/2017/09/30/paul-kariya-interview/
https://www.denverpost.com/2016/12/05/marek-svatos-avalanche-died-drug-overdose/
https://www.thesportster.com/hockey/15-nhl-players-who-were-completely-destroyed-by-substance-abuse/
(Bohužel teď nemůžu najít interview s Hejdukem, který natvrdo řekl, že mu NHL nechybí, protože je to síla, stres, nedostatek spánku a většina borců je prášcích.)
https://youtu.be/K39bAjrXV74
https://www.sportsnet.ca/hockey/nhl/red-wings-johan-franzen-describes-dark-life-concussion/
Jagr je legenda a vobec sa nejdem pustat do sporov, ci mensia alebo vacsia ako Federer. Ano, hokej je fyzický sport, viac bolí, to treba zobrat do uvahy. Aj akceptujem argument, ze tenista je slobodnejsi, flexibilnejsi, hokejista je raz clenom timu, takze sa musi muzstvu prisposobit..
Ale nemyslim si, ze hokejovy zápas musi byt preto narocnejsi, nez tenisový, nevyhnutne..
Ty vela pises o takych tych primernejsich hracoch, co nemaju v NHL nič isté. Ekvivalentom su podla mna hraci mimo top 100...Samozrejme, ze NHL je vacsia mašinéria ako ATP v týchto kruhoch. V týchto vodách je to zrejme profesionalnejsie, nez turnaje Challenger alebo futures..Ale, kto to ma jednoduchsie po sportovej stranke, alebo fyzickej. Alebo ci je vacsi uspech vyhrat GS v 36, alebo byt lider tímu NHL v 44, to je velmi relativne..
Ale rozhodne odporúčam podávat proti nemu v prvom zápase :)
Fabio v Barcelone, aned zbal prachy a vypadni :)
https://pbs.twimg.com/media/D4m6qR-UEAAJbLw.jpg
Byla to letos na MC fakt demolice těch (žebříčkově) nejlepších. Nevídané.
Na semifinále jsem se nedívala, první mě kvůli obsazení vůbec nezajímalo a u druhého jsem si říkala, že výsledek 6:2, 6:2 pro Rafu je tak jasný, že je ztráta času zápas sledovat. Odpoledne jsem pak nechtěla věřit při pohledu na výsledek. Asi Rafu prostě potkal černý den - podobně jako Rogera v Melbourne.
Ovšem Rogerovy ani Novakovy prohry nejsou tak překvapivé jako Rafova na "jeho" hlíně a k tomu s hráčem z konce druhé desítky. On si to ale určitě vynahradí v Barceloně nebo na FO.
Zverev tam vypadá jak mladý francouzský levicový intelektuál.
Thiem prozrazuje invenčního ducha, neb se zdá, že neotřele zkombinoval sako a tepláky.
Felix vypadá jak bluesový muzikant z dvacátých let minulého století.
Rafa by se u příštího kalifornského pití kávy měl Rogera zeptat, jak sladit hodinky a ohoz.
No a na konec...
Díky všem pohanským i jiným božstvům za to, že Nishi oblékl o číslo (nebo dvě) kratší kalhoty! Jinak bychom neviděli ty jedinečné fusekle.
https://www.gugenio.cz/unisex-ponozky-fusakle/ponozky-unisex-rumcajz/
https://www.gugenio.cz/unisex-ponozky-fusakle/ponozky-unisex-pat-a-mat/
https://www.gugenio.cz/unisex-ponozky-fusakle/ponozky-unisex-zamilovany-zamecnik/
Tyhle jsem si koupila v Kauflandu... :-))
https://www.gugenio.cz/unisex-ponozky-fusakle/ponozky-unisex-slnecnice/
Já si ani nejsem jistý, jestli jsem ten zápas viděl. Každopádně mě to docela pobavilo.
Kazdopadne v zápase to cloveku ujde..navyse spanielsky..
Nico je klasik.:)
RG o rok později mi v paměti utkvělo víc (a taky se mi to už dost prolíná).
Nemá někdo link na HL Wimbledonu 2002? Marně nějakej hledám.
A jak to dělá, že je tam tak rychle a tak pevný?
A jak to víš, že je tak...?
To bys ráda věděla, co?
A já jsem ho viděla s taaaakhle malinkatými copánky heč.
https://www.tenisportal.cz/zpravy/robredovi-se-dari-i-v-portugalsku-wawrinka-musel-otacet-12149/
https://www.tenisportal.cz/zpravy/nadal-v-barcelone-konci-vyradil-ho-fognini-16287/
https://www.tenisportal.cz/zpravy/nadherne-finale-vyhral-nadal-cimz-ukoncil-nadvladu-federera-1608/
Smazané účty se k sobě chovaly hrozně mile a celkově se to tak nehrotilo.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele