Federerův zápis do tenisové historie se odkládá na neurčito

8. 6. 2008, 19:17
Aktuality 4
Pokud by majitel dvanácti grandslamových titulů Roger Federer vyhrál Roland Garros, zřejmě by byl definitivně považován za nejlepšího tenistu historie. Suverén pařížské antuky Rafael Nadal mu však ve finále jasně ukázal, jak k tomu má daleko. Povolil mu jen čtyři gamy a odložil splnění Federerova snu na neurčito.
Profily hráčů
Roger Federer

Švýcarský tenista přitom tentokrát pro úspěch na antuce udělal maximum. Jako trenéra si najal španělského specialistu na tento povrch Josého Higuerase a pochvaloval si, že hraje na antuce svůj nejlepší tenis v životě. Ve finále musel spolknout hořkou pilulku, protože zatímco loni i předloni Nadalovi v boji o titul sebral alespoň set, dnes neměl nejmenší šanci na úspěch.

Před začátkem turnaje se spekulovalo, zda je Nadal v konkurenci Federera a nastupující hvězdy Novaka Djokoviče schopen potvrdit svou pařížskou suverenitu. Dvaadvacetiletý rodák z Mallorky jasně ukázal, že na tomto povrchu jednoznačně ční nad zbytkem světa. Jen Djokovič mu byl schopen v semifinále alespoň ve třetím setu vzdorovat, ale v rozhodujícím tie-breaku ho Nadal rázně zbavil všech myšlenek na úspěch.

Síla španělského tenisty tkví ve skvělých liftovaných úderech, které jsou na antuce mimořádně účinné a navíc mu díky vysokému přeletu nad sítí umožňují dělat minimum nevynucených chyb. Druhý hráč světa se také výborně pohybuje a nutí soupeře hrát s maximálním rizikem, protože jinak nemají šanci zakončit výměnu.

Stejně jako Nadal vládla Paříži v posledních třech letech Belgičanka Justine Heninová, která však krátce před French Open jako úřadující světová jednička náhle ukončila kariéru a bez boje uvolnila trůn. Ženská dvouhra díky tomu byla naprosto otevřenou záležitostí.

Novou tenisovou královnou se stala usměvavá Srbka Ana Ivanovičová, která s výjimkou semifinále s krajankou Jelenou Jankovičovou neztratila ani set. Hráčka s dělovým forhendem rok po finálové lekci od Heninové, jež jí povolila jen tři gamy, vyrostla v novou světovou jedničku. Atraktivním vzhledem přitom může směle konkurovat Rusce Marii Šarapovové, takže tenis může mít brzy novou královnu i na módním a reklamním poli.

Titul největší bojovnice turnaje si svými výkony vysloužila její finálová soupeřka Dinara Safinová, která krajankám Šarapovové a Jeleně Dementěvové utekla z mečbolů a dostala se až do boje o titul. I když ho mladší sestra Marata Safina prohrála, byla Ivanovičové důstojnou soupeřkou.

Čeští tenisté se stejně jako na Australian Open neprosadili do závěrečných kol. Tentokrát se tři z nich dostali do osmifinále, ale poslední osmička zůstala všem zavřená. Radka Štěpánka proti pátému hráči světa Davidu Ferrerovi zradil servis a prohrál v pěti setech. Osmnáctiletá Petra Kvitová sice předvedla skvělý grandslamový debut, ale nedokázala využít výhodného losu a přejít přes Estonku Kaiu Kanepiovou ještě dál.

Tvrdou lekci dostala na cestě mezi širší světovou špičku Petra Cetkovská, které Ivanovičová v osmifinále nepovolila ani game. Cetkovská se však společně s Kvitovou stala příjemným českým překvapením turnaje.

Na jejím příkladu se ukazuje, jak důležitou roli hraje v ženském tenise psychika. V únoru třiadvacetiletá prostějovská rodačka plakala, když se jí nedařilo ve fedcupovém zápase se Slovenskem, v Paříži byla po výhrách na menších turnajích plná sebevědomí. Měla by se posunout do první padesátky žebříčku WTA, ale debakl od Ivanovičové jasně ukázal, že absolutní světová špička je daleko.

Na opačném pólu se pohybuje momentálně psychika Nicole Vaidišové, která v Paříži jen potvrdila zmar posledních měsíců. Semifinalistka Roland Garros z roku 2006 naposledy vyhrála na začátku března a od té doby marně hledá cestu z herní mizérie. V Paříži skončila v prvním kole po prohře s kamarádkou Ivetou Benešovou.

Zklamáním skončil pařížský grandslam i pro mužskou jedničku Tomáše Berdycha. Svěřenec Jaroslava Navrátila stihl doléčit kotník zraněný při dubnovém Davis Cupu, ale nepřízeň diváků v zápase druhého kola s domácím Michaelem Llodrou ho natolik rozhodila, že v pěti setech prohrál. Ukázalo se, že dvaadvacetiletý tenista ještě musí dozrát, aby zvládal i takové situace.

ČTK

Komentáře

4
Přidat komentář
smazaný uživatel
roger klesa,na svetove jednicku nema.brzi to pride.wait
Reagovat
smazaný uživatel
Roger už v semifinále proti Monfilsovi dělal školácké hrubky na síti a to co předváděl dneska proti Nadalovi odpovídalo kvalitám hry hráče někde kolem 150. místa ATP !! Tak mizerně jsem ho ještě hrát neviděl. V podstatě se porazil sám a Rafovi stačilo hrát lehký nadstandard a držet si své podání. Z očekávané "bitvy titánů" se tak stal Paganiniho propadák...
Reagovat
smazaný uživatel
presne tak,tak mizerne predstaveni necekal od RF asi nikdo
Reagovat
smazaný uživatel
Pokud nekdo sledoval vsechny zapasy Nadala na RG, tak to zase az takove prekvapeni neni. Hral na svem nejlepsim povrchu, Roger na svem nejhorsim.. krome toho se Roger do finale protrapil, a to mel lepsi los nez Nadal. Na Wimbledonu se da ocekavat presne opacny obrazek, tak vytykat Rogerovi chyby na siti na antuce, to je docela usmevny :) nicmene pocet nevynucenych chyb u Rogera je znamka ze forma se mu zatim nevraci..
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist