Dubaj: Berdych je ve čtvrtfinále, Rosol dohrál. Djokovič si připsal 700. výhru
Dvojnásobný finalista z Dubaje Tomáš Berdych potvrdil proti Thomasi Fabbianovi roli jasného favorita a i s využitím výrazné výškové převahy nedal šestadvacetiletému Italovi šanci. Až 144. hráč světového žebříčku mu dokázal v úvodu druhého setu vzít jednou podání, Berdycha to ale v hladké cestě mezi nejlepší osmičku nezastavilo.
Ve čtvrtfinále se třicetiletý český hráč utká s Nickem Kyrgiosem, který dnes rovněž ve dvou setech porazil Michajla Kukuškina. Oba tenisté se letos utkali dvakrát: na Australian Open zvítězil Berdych a minulý týden mu Kyrgios v Marseille porážku oplatil.
"Nick hraje hodně dobře, má spoustu sebevědomí a úroveň jeho hry je mnohem vyšší než obvykle. Takže to pro mě bude velká výzva," řekl Berdych. "Rozhodně mu mám co vracet za minulý víkend, takže se musím pořádně soustředit, snažit se pozvednout svou hru a zase předvádět dobrý tenis," dodal český tenista.
O čtvrtfinále dnes v Dubaji bojoval také Lukáš Rosol, který byl v duelu se šestým nasazeným Felicianem Lópezem outsiderem. Rosol přišel o první set po ztrátě podání ve čtvrté hře a i v další sadě byl první, kdo neudržel servis. Vzápětí se mu ale konečně povedl brejk, kterým set poslal do zkrácené hry.
V tie-breaku český tenista vedl 3-0 a 4-2, ale nakonec musel odvracet mečboly. Rosol se dvakrát ubránil a mohl pomýšlet na podobný obrat jako včera, kdy utekl dokonce ze tří mečbolů Indovi Bhambrimu. Čtyřiadvacátý hráč světa López ale třetí šanci využil a vyrovnal tím bilanci vzájemných zápasů s Rosolem na 1:1.
Štěpánek i Veselý v deblu odvraceli mečboly
Zastoupení a dokonce hned dvojnásobné má český tenisty stále i ve čtyřhře. Svůj první zápas zvládli s velkými problémy Radek Štěpánek a Daniel Nestor, kteří prohráli s druhou nasazenou indicko-rumunskou dvojicí Rohan Bopanna a Florin Mergea první set a ve druhém museli odvracet mečbol, utkání ale otočili a i díky zisku osmi míčků v řadě zvítězili 3-6 7-6 a 10-4.
Ve čtvrtfinále se sedmatřicetiletý Čech s třiačtyřicetiletým Kanaďanem střetnou s Poláky Lukaszem Kubotem a Marcinem Matkowským.
Dokonce už v semifinále je na prvním společném turnaji Jiří Veselý s devatenáctiletým Hyeon Chungem. Česko-korejský tandem dnes udolal 6-7 7-6 11-9 španělsko-portugalský pár Roberto Bautista a Joao Sousa, kteří měli v závěru druhého i třetího setu po jednom mečbolu.
O postup do finále si Veselý s Chungem zahrají se Španěly Felicianem Lópezem a Markem Lópezem. Ti dnes vyřadili nejlepší pár loňské sezony a nasazené jedničky duo Rojer/Tecau.
Djokovič vyhrál 700. zápas
Novak Djokovič v Dubaji vyhrál i svůj druhý zápas hladce 6-1 6-2. Po Španělovi Tommym Robredovi si čtyřnásobný šampion poradil i s Tunisenem Malekem Jazírím a ve 14. letošním zápase si připsal 14. výhru.
Celkově osmadvacetiletý Srb zaznamenal jubilejní 700. vítězství na ATP Tour. Mezi aktivními hráči je světová jednička v tomto ohledu třetí za Rogerem Federerem (1067) a Rafaelem Nadalem (775), v historickém pořadí mu patří dvanáctá pozice.
"Zdá se, že už jsem v kariéře odehrál spoustu zápasů," řekl Djokovič, který se ve čtvrtfinále utká s Rosolovým přemožitelem Španělem Felicianem Lópezem.
Dvouhra - 2. kolo: |
Berdych (3-ČR) - Fabbiano (It.) 6:2, 6:2 |
López (6-Šp.) - Rosol (ČR) 6:3, 7:6 (8:6) |
Djokovič (1-Srb.) - Džazírí (Tun.) 6:1, 6:2 |
Wawrinka (2-Švýc.) - Skugor (Chorv.) 7:5, 6:1 |
Bautista (4-Šp.) - Chung (Korea) 6:0, 6:1 |
Kohlschreiber (8-Něm.) - Čorič (Chorv.) 6:2, 7:6 (7:5) |
Kyrgios (Austr.) - Kukuškin (Kaz.) 6:3, 6:2 |
Baghdatis (Kypr) - Pospisil (Kan.) 6:4, 6:2 |
Čtyřhra - 1. kolo: |
Nestor/Štěpánek (Kan./ČR) - Boppana/Mergea (2-Indie/Rum.) 3:6, 7:6 (8:6), 10:4 |
Čtyřhra - čtvrtfinále: |
Hyeon Chung/Veselý (Korea/ČR) - Bautista/Sousa (Šp./Portug.) 6:7 (2:7), 7:6 (8:6), 11:9 |
Komentáře
Osobně jsem dnes s výhrou Toma nepočital, i když bych ji mu i nám moc přál.
A já si myslel, že Futures jsou mezinárodní tunaje :-D
BTW: Futures se teď hrajou s 10.000 a 25.000 doatcí...
Porovnával jsem úspěšnost returnu hráčů s 1hbh v první stovce (celkem 23 hráčů) + tak pro zajímavost Samprase, na kterého mám taky spoustu dat. Jako nejdůležitější statistiku jsem určil procento vyhraných míčů po podání do bh, byť jsem sledoval i procento, ve kterém hráči zvládli odreturnovat.
Tyto výsledky jsem porovnával proti proti celkovému průměru na tour, který vychází na 38 % vyhraných míčů po returnu, a to jak z forhandu, tak z backhandu. Lze tedy usoudit, že obecně mají hráči přibližně vyrovnané statistiky na bh i fh returnu.
Celkový průměrný return z forhandové strany má průměrný hráč první stovky s 1hbh o 1,5 procenta lepší, než z backhandové. Jelikož celková čísla jsou shodná (38 a 38), lze usoudit, že že průměrný return 1hbh je mírně horší, než průměrný return obouručně. Na druhou stranu celých 10 hráčů z celkových 24, tj. takřka polovina má lepší svůj bh return než fh return, což tuto hypotézu mírně kazí.
Můj osobní závěr je, že jednoruční return je složitější úder na zvládnutí než obouruční return a existují hráči, u nichž je tento úder velká slabina - ti naopak u obouručně hrajících hráčů takřka neexistují. Na druhou stranu pokud hráč tento úder ovládne, dostane se de fakto na úroveň hráčů s 2hbh. Neříkal bych tedy nutně, že je jednoruční bh automaticky horší na return, spíše bych jej považoval za složitější na naučení.
Federerův forehandový return je na úrovni Djokoviče, backhandovým zaostává.
Murray má takřka totožná čísla jako Federer.
Nejlepší forhandový return má Nadal, nejlepší backhandový return Djokovic.
Většina (průměrně řekl bych tak cca 3/5, ale u některých hráčů až 2/3) podávajících míří do backhandu soupeře, a to i u těch hráčů, kteří mají z backhandu výrazně vyšší úspěšnost returnu/výhry v bodě, než z forhandu (např. Anderson nebo Simon).
Ferrer, o kterém se zde často mluvilo v sousilostech s nejlepším returnem, nemá příliš dobrá čísla (než Federer je horší třeba o 3 %, což je dost).
Vycházím z čísel tennisabstractu. U některých hráčů (zejména níže postavených) není dostatek zápasů a jejich čísla je třeba brát s rezervou, u nikoho nejsou zahrnuty všechny zápasy. Obecně jsou zahrnuty spíše zápasy pozdějších kol/zajímavější, většina hráčů tedy bude mít pravděpodobně o něco horší statistiky než oficiálně.
Nic no, dnes sa těším na Nicka, se mi líbí jak chvátá na servu a jak je po něm vidět jaký je mašťák :DD Samozřejmě Marcos musí zdolat Spoiled Princess a Ostapenko. Život je fajn :)))
Ale ta Ostapenko prijemnou reakci po sezobnuti Kvitky zaskocila, to zas jo.. ;-)
Nic jdu makat. Ke strojům!! Mám blbého mistra no...
Hezký den přeju, sojči :)
Ale stejně ti musím poděkovat, páč jsem se tebou inspiroval a taky jsem začal sledovat hru a né žebře a výsledky (nakonec stejně mi nic jiného s Gulbou nezbývalo :)) a můžu ti říct, že je to příjemné. Rozšířilo mi to obzory, stáj a jsem jakoby v takovém větším klidu. Zajímají mne zápasy, které mne dříve nezajímaly v éře Djokolandu. Děkuji ti :)
Na druhou stranu to, že jsem tentokrát potvrdil svůj původní záměr neznamená, že tomu tak je vždy. Naopak často jsem zjistil, že data tvrdí něco úplně jiného, než se mi na první pohled zdálo. A proto mám rád, když si svoje dojmy/prvotní závěry vždy ideálně potvrdím na datech, abych zjistil, nakolik jsou pravdivé.
Šlo by z abstracttennisu i zjistit, ne že bys to měl zpracovávat, i jak jsou bh úspěšné v:
1. winnery ze základní čáry - dle mě borci ala Gasquet, Wawra jich mají daleko víc než obouručáci
2. UE error ze základní čáry - tady by to mělo být podobné s returnem + řekl bych, že i největší borci na 1h bh mají trochu víc UE
3. prohozy - no to bych řek, že obouručáci musí vést, díky lepšímu topspinu
4. loby - jasně lepší pro obouručáky
A pozor do jednoručného bh nezahrnuju slajsovaný, to je hodně jiný typ úderu, s jinými výsledky
Osobně hraju jednoruč(nemyslím slajs) i obouruč. Z toho jednoručného bh se mi taky daří dávat pumelice. Kros i podél. Nevím jestli je to technicky správně, ale já si přidržuji krček rakety levou rukou, když už pravá chce švihnout. Takový princip praku. Obouručný bh mám spíš zase levoruký forehand, kdy pravá ruka jenom koriguje umístění, švih dodává levá ruka.
No a jestli to dělají i ostatní jednoručáci, tak to asi dělám správně :)
Na tennistabstractu máš statistiky pro vítězné míče, UE i loby, to by neměl být problém. Prohozy, to je trošku problém, ty jsem tam vůbec nenašel.
Jinak k těm lobům - na ty jsem se nedávno díval a je to přesně ten případ, kdy data úplně nepodporují obecně známá fakta. Jestli se nepletu, tak je obecně přijímána premisa, že nejlepší loby současnosti má Murray. Je pravda, že je rozhodně používá nejčastěji (porovnávám pouze big4 a Hewitta). Počet pokusů o lob za zápas je - Murray skoro 6,5, Nole 3,6, Lleyton 3,4, Rafa něco přes 2 a Roger něco pod 2.
Ovšem jeho úspěšnost je u daných pokusů velmi malá - pouze 27 %. Jak Nadal (31), tak Federer (32), Djokovic (35) i Hewitt (39) mají úspěšnost lobů o poznání lepší.
Samo o sobě to tedy není zcela vypovídající. Dalo by se to totiž napsat také tak, že zatímco Hewitt průměrně lobem za zápas získá 1,33 bodu, Murray průměrně má 1,75 úspěšného lobu (Nole 1,27, Nadal 0,9 a Roger pouze 0,67). Ale stačí to Murraymu?
Je tedy Murray lepším lobbistou než Nole, potažmo Hewitt? Za mě ne. 0,42 úspěšného lobu z 3,1 pokusů navíc (tj. úspěšnost "lobů navíc" pouze 13,5 %), ani 0,48 z 2,9 pokusů navíc (16,5 %) mu pro to rozhodně nestačí.
PS: Hewitta porovnávám pouze pro historickou zajímavost, přičemž převážná většina jeho dat je z doby po roce 2011, tedy dávno po jeho vrcholu.
Takže ten co mě zajímá bh-1h x bh-2h ,tam je dost minoritní a třeba jednoručáci tenhle typ lobu používají úplně minimálně.
K tej samotné interpretaci úspěšnosti lobů. Kdo se mnou hraje, tak ví že je umím zahrát a hraju je. Tak nestojí nalepený u sítě a nemám tak velkou úspěšnost. Jenomže zase má smůlu v tom, že mi otevírá prostor pro křížné prohozy nebo můj oblíbený míček pod nohy.
Lobu i prohozu mi dáš hafo, páč na síti nejsem žadný expert. Ale chodím na ni rád a doufám :)
Však dáme mač. Jak sa oteplí, ozvi sa. Do vzkazníku samozřejmě.
"Byl by to sen jet na olympijské hry, ale já nevím, jestli se tentokrát mohu zúčasnit. Pokud chtějí, můžou mě pozvat. Moc bych si to přál."
No myslím si, že Bérdyč byl raději když pořád narážel na Andersona, než teď když dostává pořád Kyrgiose...
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele