Djokovič se na povinnou výhru nadřel. V rekordním 14. semifinále Wimbledonu ho čeká Sinner

Cobolli – Djokovič 7:6, 2:6, 5:7, 4:6
Djokovič získal v osmé hře poprvé podání Cobolliho a šel do vedení 5:3. sadu však nečekaně nezvládl dopodávat, když čistou hrou přišel o vlastní servis. Ve vyrovnaném tie-breaku srbský tenista odvrátil první setbol vítězným bekhendem po lajně a srovnal na 6:6. Další dva body však patřily Italovi, který nejdříve zahrál skvělý prohoz a sadu ukončil dělovým servisem.
I ve druhém dějství šel jako první do výhody brejku Djokovič, když prolomil Italovo podání v páté hře. To ho ještě více nakoplo a začal předvádět daleko lepší výkon než v úvodním dějství. Vzápětí znovu sebral soupeři servis a sadu za necelou půlhodinu dopodával.
Srbský rekordman zpomalil až po zisku sedmého gamu v řadě. Ital znovu začal hrát lépe od základní čáry a třetí sadu ještě zdramatizoval. V jedenácté hře však daroval Djokovičovi své podání dvojchybou a dalšími chybami a favorit následně set dopodával, když na druhý setbol trefil své deváté eso.
Čtvrtý set rozhodnul nejlepší hráč historie v devátém gamu, když poprvé v tomto dějství získal servis soupeře a následně celý zápas ukončil na vlastním podání. První dva mečboly v řadě ještě nevyužil, při tom druhém dokonce podklouzl a upadl. Rozhodit se však nenechal a po využití třetího mečbolu slavil postup do svého 14. wimbledonského semifinále. Na majorech postoupil mezi čtyřku nejlepších už po dvaapadesáté.
Právě ve Wimbledonu má Djokovič podle většiny odborníků největší šanci na zisk dalšího grandslamu. Kdyby letos v Londýně triumfoval, vyrovnal by se rekordmanu tohoto turnaje a dlouholetému rivalovi Rogeru Federerovi a zároveň by se ziskem 25. grandslamového vavřínu osamostatnil v historických tabulkách od Margaret Courtové.
Až do semifinále měl však poměrně snadný los, jeho dosud papírově nejtěžším soupeřem byl v osmifinále jedenáctý hráč světa Alex de Minaur. O finále však proti sobě bude mít soupeře daleko těžšího kalibru.

S Jannikem Sinnerem se střetne ve stejné fázi turnaje jako v roce 2023 a o rok dříve s ním v All England Clubu hrál ve čtvrtfinále, oba duely sice vyhrál. Naopak proti němu na grandslamech neuspěl na Australian Open 2024 a letos v Paříži, v obou případech se taktéž hrálo o finále. Ve vzájemné bilanci prohrává Djokovič 4:5, v posledních čtyřech duelech odcházel pokaždé poražený.
Cobolli, který si zahrál premiérové čtvrtfinále na grandslamu, se díky tomuto úspěchu v pondělí poprvé v kariéře posune do TOP 20.
Výsledky dvouhry mužů ve Wimbledonu
Článek byl původně publikován pro Livesport Zprávy.
Komentáře
Dr. Nikola Zraňovič, Bělehrad
další z řady zápasů snaživec s šancí vs legenda s aurou vítěze
Výsledek: jedna šance proměněna v podobě vyhraného setu, dalších mnoho šancí zahozeno na BP zcela stupidními chybami, které volaly do světa - proti Němu přece nemůžu uspět. Prostě chybí více sebevědomí v rozhodujících okamžicích. Ale to i Zverevům, Cypům, Minotaurům, Monfilsům a mnohým dalším.
Závěr: Nic nového pod sluncem. Každý nemůže být veselý Jyrka
Ledaže máš na mysli jeho hru, když on sám čelil breakbolum.
Ale je to jeho chyba, měl si vzít aspoň kšiltovku jako v pozdějším gamu na té sluneční straně.
Aká éra? A v čom ja tá či oná "éra" slabšia či silnejšia oproti inej? Je to veľmi subjektívne ponímanie a z veľkej miery s tým nesúhlasím.
Súčasný stav, na ktorý sa tu poukazuje, je Sinner, Alcaraz, 38-ročný Djoko a ďalej nič. Že je to slabá éra? Že ostatní sú mimo? Ha! Pozerať sa dá na to aj tak, že Sinalc vystúpili na momentálny vrchol mužského tenisu, ich hra (vo forme) má neskutočné parametre, ostatní na to bohužiaľ zatiaľ nemajú a vznikla tam väčšia diera. Dosť veľká. Ale že by boli preto slabí? Nie, tenis sa vyvíja, a verím, že rebríčkovo nižšie postavení tenisti by boli možno úspešnejší vo vzájomných zápasoch s podobne postavenými hráčmi z pred cca 15 rokov dozadu. Výnimoční hráči, v každej ére, boli vždy.
A že na GS im konkuruje iba 38-ročný veterán? Nuž, to len potvrdzuje výnimočnosť tohto tenistu, nie slabú éru...
Draper je zase zatím poměrně slabý na trávě, ale uvidíme, jak bude hrát na amerických betonech.
Samozřejmě v reálu by se tihle "borci" neodvážili ani špitnout, ten nejhorší, co tu byl, "klenot mezi panici" vyšuměl okamžitě poté, co se provalilo jeho skutečné jméno a bydliště.
Dobré je, že prakticky všichni vesměs tenis sledují a rozumějí mu.
Prohraný tiebreak: tam Flavio podával a hrál fantasticky a ještě měl párkrát štěstí, jako za stavu 6:6, když se mu podařilo výborný servis Djokoviče na kříž vrátit krátkým a nepříjemným čopem kousek za síť, z něhož bylo obtížné dostatečně přesné a účinně zaútočit, načež Djoka suverénně prohodil).
Vámosák naloží Sypačovi
Jinej scénář neberu
zápasy komparzistů slouží jen k výdělku pořadatelů
pojďme se ještě podívat na aktuální kurzy
Sin-Djo
open 1,60-2,48
nyní 1,38-3,25
Djokovič vs. Sinner - poslední zápasy byly celkem jasný, Djokovič měl obrovské problémy vůbec vyprodukovat brejkboly (x setů v řadě neměl vůbec žádný) a i na RG na antuce v noci udělal jen jeden brejk za tři sety. Neříkám že nemá žádnou šanci, ale favoritem prostě není
Alkáč vs. Sinner na trávě: jestli bude Aljac servírovat a returnovat jako v posledních dvou zápasech, tak IMHO vyhraje nad Sinnerem 3:0 nebo 3:1.
Sinner bude mít podobné jako s Dimitrov problém uhrát bod po svém druhém podání.
Ve skutečnosti měli ve druhém a třetím setu Sinner i Djokovič oba celkem 6 breakbolů, Sinner ale proměnil 2 a Djoko 1. Resp. Djokovič měl ve třetím setu 4 breakboly a Sinner 2 (ani jeden z nich je neproměnil), zatímco ve druhém to bylo Djoko 1/2 a Sinner 2/4.
https://www.tennisabstract.com/charting/20250606-M-Roland_Garros-SF-Novak_Djokovic-Jannik_Sinner.html
Problém je, že Sinner má velmi podobnou hru, taky je velmi konzistentní, navíc je ale i o dost agresivnější. Svým způsobem taková vylepšená verze Djokoviče. A proti něčemu takovému se Nolemu hraje strašně špatně, o dost přijatelnější je pro něj match-up s Alcarazem, který má často výpadky ve výkonu...
A to se přitom navíc asi shodneme, že díky lepšímu prvnímu servisu měl Federer obvykle víc příležitostí k relativně snadnému winneru hned z druhého úderu po podání.
Statistika je tady neúprosná: esa 13:13, Winnery 12 ve prospěch Flavia, k nim samozřejmě větší porce UE. Byl tedy aktivnějším hráčem.
V časech největší slávy měl Joker těch winnerů za zápas tak polovic. A UE samozřejmě mnohem méně.
Za druhé, to byla Cobolliho jediná šance, jak vyhrát, tj. chodit plnou parou do balónů, když k tomu má jakous takous příležitost.
Za třetí, například i big hitter Berdych měl v zápase s Federer na US Open mnohem míň čistých winnerů než Roger, a přesto vyhrál 3:1 na sety.
https://www.tennisabstract.com/charting/20120905-M-US_Open-QF-Tomas_Berdych-Roger_Federer.html
A rozhodně to neznamená, že Berda v tom zápase hrál pasivnější než Federer.
Počet winnerů sám o sobě není dobrým ukazatelem toho, který hráč je v daném zápasu aktivnější.
vklady 90/10
Takže by v 21 letech reálně mohl mít klidně 6 GS titulů.
Takže tyto "kdyby" jsou nesmyslne.
A hrali samozřejmě lépe než např. Hewitt ve finále UO 2004 (vyloženě trapný výkon), ale i Baghdatis od cca třetiny druheho setu na AO 2006, Roddick ve finále UO 2006 nebo Gonzalez ve finále AO 2007. A mladý Murray ve finále UO 2008 též hrál dost špatně.
Koneckonců, ani Safin ve finále AO 2004 nehrál moc dobře, což je ale v jeho případě aspoň omluvitelné tím, že že předtím na tom AO absolvoval velkou maratonských zápasu (např. s Agassim.
Nebo Soderling ve finále RG 2009 hrál na své poměry bídně.
Takže být vámi, tak bych byl trochu opatrnější.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele