Debutant Alcaraz se hned dvakrát podílel na parádním obratu. Evropa po třech letech ovládla Laver Cup
Evropa – Svět 13:11
Nedělní program začal na rozdíl od předchozích dvou hracích dnů deblovým utkáním. Důvěru od kapitánů dostali Carlos Alcaraz s Casperem Ruudem za Evropu a Ben Shelton s Francesem Tiafoem za světový tým. Zápas trval téměř dvě hodiny a na jeho konci se radovali po setech 6:2, 7:6 Španěl a Nor.
Alcaraz s Ruudem v úvodní sadě lépe zvládali klíčové momenty, ztratili pouhé dva gamy a vyhráli všechny čtyři hry, které šly přes shodu. Ve druhém dějství dominovali na vlastním servisu, ale i tak museli do tie-breaku. Ve zkrácené hře soupeře nepustili k setbolu a vyhráli ji poměrem 8:6.
Vítězství evropské dvojice znamenalo výraznou komplikaci pro světový výběr, protože ve všech třech následujících singlech byli favority Evropané. Alcarazovi s Ruudem se podařilo takřka kompletně stáhnout náskok světa, skóre upravili na 7:8.
Ben Shelton o pár desítek minut později nastoupil znovu, tentokrát k singlovému utkání s dalším grandslamovým šampionem a bývalým lídrem žebříčku Daniilem Medveděvem a snažil se odčinit sobotní nezdar proti Alcarazovi. To se mu poměrem 6:7, 7:5, 10:7 a po více než dvou hodinách boje podařilo.
Medveděv v Berlíně už podruhé nedotáhl vedení proti Američanovi, v sobotu neuspěl proti Francesovi Tiafoeovi. Duel se Sheltonem měl výborně rozehraný. Po třech odvrácených setbolech v první sadě se v polovině druhého dějství dostal ke třem brejkbolům v řadě. Ani jednu z celkového počtu čtyř šancí však neproměnil a nakonec zápas ztratil.
Světový výběr byl v tu chvíli jediné vítězství od dokonání hattricku. Shelton, jenž si na pátý pokus připsal svůj první letošní skalp hráčů TOP 10, totiž navýšil vedení na 11:7. Evropa v tu chvíli věděla, že musí v posledních dvou utkáních uspět Alexander Zverev i Carlos Alcaraz.
Frances Tiafoe mohl už ve třetím ročníku po sobě rozhodnout o vítězství světového týmu nad Evropou. Předloni to byla třísetová výhra nad Stefanosem Tsitsipasem a loni dvousetová ve čtyřhře po boku krajana Bena Sheltona. Letos se mu to ale nepodařilo, když padl 7:6, 5:7, 5:10 se svým neoblíbeným protivníkem Alexanderem Zverevem.
S dvojnásobným grandslamovým finalistou prohrál sedm z předchozích osmi soubojů, ovšem v Laver Cupu ukázal, že mu týmové soutěže a obecně prestižní akce s bouřlivější atmosférou prostě sedí. Právě v těchto podmínkách se dokáže vybičovat ke svému nejlepšímu tenisu. Jenže v napínavé koncovce byl psychicky silnější Zverev.
Američan po chytře odehrané výměně v polovině druhé sady vedl o set a brejk, ale náskok ve druhém dějství neuhájil a Zverev čistou hrou na returnu srovnal na 4:4. Aktuálně druhému hráči světa se nakonec podařilo dotáhnout vyrovnanou a nakonec více než dvouapůlhodinovou bitvu do rozhodujícího super tie-breaku, ve kterém dominoval 10:5. Letošní ročník Laver Cupu tak musel rozhodnout poslední duel.
Evropský tým měl v rozhodujícím duelu svou největší zbraň. A sice debutanta Carlose Alcaraze, který se může pochlubit vynikající bilancí ve finálových duelech a je navzdory mladému věku velmi silný ve zvládání takto důležitých zápasů.
Čtyřnásobný grandslamový šampion to potvrdil vítězstvím 6:2, 7:5 nad finalistou nedávného US Open Taylorem Fritzem. Na vlastním servisu dlouho dominoval a také byl jediný míček od vedení o set a dva brejky. Místo toho dovolil Američanovi skóre ve druhé sadě srovnat. Ztrátou vedení se však nenechal rozhodit a vyhrál poslední tři gamy.
Zástupci evropského týmu tak splnili úkol pro nedělní program. Před jeho startem moc dobře věděli, že musí v posledním hracím dnu ukořistit tři výhry. Na dvou z nich se podílel Alcaraz a jeho premiérové vystoupení v Laver Cupu tak nemohlo dopadnout lépe. Navíc stanovil nový rekord získaných bodů v rámci jednoho ročníku, pro Evropu jich zařídil dohromady osm.
Evropa v úvodních čtyřech ročnících Laver Cupu dominovala a triumfovala v pražské O2 areně, Chicagu, Ženevě a Bostonu. Poslední dvě edice však ovládl světový tým, konkrétně předloni v Londýně a loni ve Vancouveru. V následujícím ročníku, který se uskuteční v San Franciscu, dojde k první změně kapitánů. Evropu povede Yannick Noah a výběr světa si vezme na starost Andre Agassi.
Exhibiční turnaj, za jehož zrodem stojí i švýcarský fenomén Roger Federer, každoročně střídá dějiště na evropském kontinentu a v Severní Americe. Akce se koná vždy ve třech dnech, přičemž jednotlivá páteční vítězství jsou za jeden bod, sobotní za dva a nedělní za tři.
Výsledky dvouhry | Výsledky čtyřhry
Článek byl původně publikován pro Livesport Zprávy.
Komentáře
A nevím, proč by někdo nutně musel hrát radost z vítězství týmového parťáka.
Hodně sil do práce...
Kolikrát vyhrál Nadal Paris Masters? 0. Kolikrát byl aspoň ve finále? Hihihihi. Jaké překvapení, že z toho turnaje máš mindráky.
Ten turnaj vyhráli pouze nejlepší hráči všech dob. Tragéd Nadal si tam ani nečuchnul se svým jednodimenzionálním tupým tenisem. Noooo, malá. Neplakej. Bude zase dobře. Hihi.
konstatujem, ze format je to pekny, ale nepatri do kalendara ATP, najlepsi by sa to pozeralo cez Vianocne sviatky prelozene rozpravkou o Popelke
Parádní výměny, skvělý tenis a až do konce napínavý souboj E vs W.
Pokud se někomu nelíbí formát, ok, ale takový tenis, jaký se na LC hraje, je na okruhu vidět jen výjimečně. A když, rozhodně se tím tak skvěle nebaví dva soupeřící týmy.
Ještě, velkou radost jsem měl za Gríšu - přemohl zranění a pomohl týmu k poháru a také konečně nějaký letos zvedl nad hlavu
Ve Friscu už s Andrém a Yannickem coby kapitány. To zní dobře a mohlo byse to líbit i vlkovi
Díky BB a BigMacovi za 7let rivality. S BigMacem bylo samozřejmě víc srandy, ale dnes na něj vše nějak dolehlo - porážka, asi i konec a to, že vítězství chtěl věnovat dceři ke svatbě. Nu což, 3 tituly za sebou, to už bys chtěl moc
Já třeba neviděl z celého pofidérního LC nic a nemám potřebu ho hodnotit.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele